auto na minuty

Wypożyczalni aut zdecydowanie nie brakuje, choć najczęściej oferują one wynajem krótko, średnio i długoterminowy. Jakiś czas temu na rynku pojawiła się inne propozycja, czyli tak zwane auta na minuty. Jak to działa w praktyce?

Czy wypożyczanie aut jest opłacalne?

Przez ostatnie lata można było zauważyć, że wypożyczalnie aut zaczęły cieszyć się bardzo dużą popularnością. Decydują się na to zarówno osoby prywatne, jak i firmy, jako że wynajem często jest bardziej opłacalny. Sprawdza się na przykład, gdy nasz samochód jest u mechanika, czy wyjeżdżamy gdzieś, gdzie środek transportu będzie potrzebny. Możliwości jest wiele, a w momencie pojawienia się koronawirusa, okazało się, że rozwiązanie to ma znacznie więcej korzyści, także jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i higienę. Jak wypożyczyć auto w czasie pandemii doradza www.motostyle.pl, wyjaśniając między innymi to, co zmieniało się przez ten czas. Dotyczy to zresztą wszystkich form wynajmu, także tego na minuty.

Wynajem auta na minuty – czym jest?

Czym wyróżnia się wynajem aut na minuty względem innych form? Przede wszystkim bierze się pod uwagę zarówno czas trwania wynajmu, jak i pokonany dystans, przy czym nie ma tu żadnych dolnych ograniczeń. Równie dobrze samochód można wypożyczyć tylko na godzinę, jak i na dłuższy czas. To bardzo popularna forma wypożyczania, która ma spore powodzenie na całym świecie, a w Polsce dostępna jest od kilku lat. Póki co nie pokonuje w rankingach standardowego wynajmu krótko, średnio czy długoterminowego, ma jednak swoich zwolenników, a firm, które je oferują, jest też coraz więcej.

Na czym polega wynajem auta na minuty?

Jak zostało wspomniane, podstawą tego typu wynajmu, jest wypożyczenie samochodu na określony  czas, nawet taki bardzo krótki. Samochód rezerwuje się w sposób mobilny poprzez aplikację. W ten sposób można między innymi dowiedzieć się, gdzie w naszej najbliższej okolicy znajdują się samochody czekające na wynajem. Trzeba bowiem pamiętać, że nie ma tutaj jednego miejsca – siedziby firmy. Pojazdy najczęściej są losowo porozrzucane w różnych punktach miasta.

Rezerwuje się pojazd online, a następnie należy go znaleźć. Ma się na to też określony czas, bowiem maksymalnie 15 minut na dojście. Gdy już jest się na miejscu, trzeba zeskanować kod QR, dzięki czemu uzyskuje się do niego dostęp. Co istotne, gdy pojazd nie będzie już potrzeby, nie trzeba go odstawiać w to samo miejsce, tylko w każde inne dowolne, ale tylko w strefie, objętej przez usługę.

Jak korzystać z wynajmu na minuty?

Pokrótce zostało to już wyjaśnione wyżej, warto jednak pamiętać o tym, że każde auto będące częścią floty danej firmy, jest do tego celu dobrze przygotowane. Klient, który zdecyduje się na taki wynajem, uzyskuje dostęp do pojazdu, w którym znajdzie zarówno dowód rejestracyjny, jak i pełną instrukcję obsługi, aby wiedzieć, co i jak zrobić. Może wówczas pojechać, gdzie chce, nawet do pobliskiego sklepu na zakupy. Choć samochód nie trzeba odstawiać, nie wolno go też pozostawiać między innymi na prywatnych parkingach, przed sklepami, na parkingach podziemnych czy prywatnych posesjach.

Ile kosztuje wynajem aut na minuty?

Niektórzy zastanawiać mogą się nad tym, czy ta forma wynajmu jest opłacalne i ile to w ogóle kosztuje. Ceny w różnych firmach są dosyć podobne, zazwyczaj za minutę jazdy płaci się mniej niż złotówkę. Należy przy tym pamiętać, że inne są opłaty za jazdę, inne za postój. Jest to opcja dla osób, które na co dzień nie potrzebują samochodów, ale na przykład po to, by użyć ich w konkretnych celach i przy poszczególnych okazjach, na przykład, jak chce się szybko dostać do danego miejsca. Wiele firm przy tej okazji zmieniło też zasady działania – np. zamiast naliczać opłaty za czas, skupiając się na przejechanych kilometrach.