Gdzie kupić bilet na autobus? W biletomacie, u kierowcy, przez aplikację…?

autobus

Od dawna mówi się o tym, że transport publiczny powinien odgrywać większą rolę niż dotychczas. Korzystanie z komunikacji miejskiej to oszczędność dla pasażerów oraz jeden ze sposobów na to, by żyć bardziej ekologicznie. Sieci autobusowe, tramwajowe, czy kolejowe są z każdym rokiem rozbudowywane po to, by jak najwięcej osób mogło z nich korzystać, docierając do celu w jak najkrótszym czasie i komfortowych warunkach. Zmianie ulega także to, w jaki sposób można kupować bilety.

Gdzie kupić bilet na autobus?

Bez wątpienia nie umknęło uwadze osób korzystających z transportu publicznego to, że idzie on z duchem czasu i w ostatnich latach pojawiło się sporo technologicznych nowinek i ułatwień, chociażby w kwestii zakupu biletów. Jeszcze do niedawna większość pasażerów używała papierowych biletów, które można było kupić w kolekturze biletowej, kiosku, czy u kierowcy. Obecnie tradycyjne bilety powoli przechodzą do lamusa. Na ich miejsce pojawiają się bilety drukowane na bieżąco w biletomatach oraz bilety cyfrowe, które można zakupić za pośrednictwem aplikacji w telefonie. W wielu miastach popularnością cieszą się także specjalne karty, które można doładować i wykupić bilet okresowy bądź jednorazowy.

Jak widać możliwości jest naprawdę wiele, nie będziemy opisywać dokładnie każdej z nich, gdyż jest to bardzo szeroki temat. Biletomaty omawia ich producent mera-systemy.pl, my również przyjrzymy się im nieco bliżej, gdyż jest to aktualnie jeden z najlepszych sposobów na zakup biletu autobusowego.

Jakie są rodzaje biletomatów?

Biletomaty, które możemy spotkać na dworcach autobusowych, przy przystankach, a także wewnątrz pojazdów komunikacji miejskiej dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: biletomaty stacjonarne i mobilne. Jak łatwo się domyślić, biletomaty mobilne, które znajdują się w autobusach, są znacznie mniejsze od urządzeń stacjonarnych, które bardzo często umieszczone są na zewnątrz.

Oba rodzaje tych urządzeń są skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić im dużą odporność na zniszczenia, przy czym biletomaty stacjonarne są ponadto odporne na trudne warunki atmosferyczne.

Ogromną zaletą biletomatów stacjonarnych jest również to, że mogą one pełnić podwójną rolę. Bardzo często nie służą one wyłącznie do tego, aby kupować w nich bilety, ale dodatkowo pełnią funkcje informacji turystycznej, czy przewodnika miejskiego.

Jak działa biletomat?

Niezwykle istotną kwestią jest to, że biletomaty są urządzeniami bardzo intuicyjnymi. Oznacza to, że ich obsługa nikomu nie powinna sprawić problemu. Twórcy biletomatów wzięli pod uwagę fakt, iż korzystać z nich będą osoby w bardzo różnym wieku i każda z nich powinna z łatwością zakupić przy jego użyciu bilet autobusowy, tramwajowy, czy kolejowy.

Nowoczesne biletomaty wyposażone są ekrany dotykowe, na których wyświetlają się niezbędne informacje i przyciski. Aby kupić bile,t wystarczy podejść do urządzenia, wybrać interesujący nas rodzaj biletu, a następnie sposób płatności. Bilet jest drukowany automatycznie.