Folia grzewcza jako metoda ogrzewania

folia grzewcza

W ostatnim czasie na znaczeniu zyskały alternatywne w stosunku do konwektorowego ogrzewania systemy mające za zadanie dostarczać ciepło do pomieszczeń mieszkalnych czy użytkowych. Sytuacja ta wynika przede wszystkim z funkcjonującego we współczesnym budownictwie nastawienia na projektowanie obiektów o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną.

Obecnie coraz większą popularnością w zakresie rozwiązań energooszczędnych cieszy się właśnie folia grzewcza. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

Folia na podczerwień – innowacyjna technika ogrzewania

Folie grzewcze uchodzą obecnie za jedną z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie metod ogrzewania budynków. Ich sposób działania opiera się na promieniowaniu podczerwonym, które pozwala zwiększyć efektywność ogrzewania w porównaniu do konwencjonalnych systemów.

Pomimo swojej niepozornej nazwy folia grzewcza jest tak naprawdę rodzajem elastycznego grzejnika o mocno skomplikowanej konstrukcji. Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane do jej produkcji, składa się ona przede wszystkim z masy aluminiowej, pasty grafitowej oraz starannie selekcjonowanego węgla o optymalnych w stosunku do specyfiki tego rozwiązania właściwościach. Materiały te układa się w sposób warstwowy za pośrednictwem specjalistycznej, silnie kojarzonej z branżą drukarską metody, dzięki czemu finalnie mogą emitować promienie podczerwone bardzo wydajnie.

Niezwykle istotnym elementem konstrukcji folii grzewczych jest również folia PET. Ponieważ cechuje się ona dużą ochroną przed ścieraniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, doskonale chroni wewnętrzną strukturę instalacji. Ponadto wykazuje się także wysoką izolacyjnością i ognioodpornością, co sprawia, że system stanowi rozwiązanie bardzo bezpieczne w użytkowaniu.

Za zasilanie folii na podczerwień odpowiada taśma wykonana z dobrej gatunkowo miedzi, którą na stałe podłącza się do obecnej w obrębie budynku sieci elektrycznej. Po poprawnie przeprowadzanym montażu w ścianie instaluje się jeszcze panel sterujący umożliwiający precyzyjną kontrolę nad ogrzewaniem.

Najważniejsze zalety folii grzewczych

Folia na podczerwień jest elastyczna, cienka, wytrzymała i bardzo wydajna. Od standardowych konwektorowych systemów ogrzewania różni się przede wszystkim tym, że nie ociepla powietrza, lecz konkretne powierzchnie, z którymi ma styczność emitowana przez nią podczerwień. W efekcie często występuje w postaci takiej jak folia podłogowa czy sufitowa i zostaje umieszczona bezpośrednio pod panelami lub w obrębie stropu, pod warstwą płyt gipsowych.

Z kluczowych korzyści wynikających ze stosowania folii grzewczej wymienić należy w szczególności:

  • atrakcyjną cenę, niższą od większości konwencjonalnych instalacji ogrzewania centralnego lub podłogowego,
  • żywotność szacowaną na okres ponad stu lat,
  • istotnie zredukowany poziom strat ciepła w porównaniu do systemów konwektorowych,
  • w pełni zautomatyzowaną pracę,
  • możliwość błyskawicznego dostosowania temperatury do swoich potrzeb, dzięki obecności w folii grzewczej szybko reagującego na zmiany węgla,
  • niewielkie koszty eksploatacji,
  • możliwość zrezygnowania z zaburzających estetykę pomieszczeń grzejników,
  • oszczędność przestrzeni i olbrzymia prostota użytkowania.

W przypadku producentów o dużym doświadczeniu i szerokiej ofercie, takich jak polska firma Termo-fol sp. z o.o., folia na podczerwień dostępna jest również w wielu niejednolitych wariantach różniących się od siebie zarówno szerokością, jak i zapewnianą mocą grzewczą, co sprawia, że z łatwością można dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb.