Czym zajmuje się prywatny detektyw?

Kultura popularna i liczne seriale paradokumentalne wykreowały obraz prywatnego detektywa jako ubranego w garnitur mężczyzny, przeszukującego z pistoletem w ręce mieszkania szefów mafii i goniącego w szybkim samochodzie najgroźniejszych bandytów. Czy praca detektywa rzeczywiście wygląda w taki sposób? Nie do końca. Z tego artykułu dowiesz się, czym naprawdę zajmują się prywatni detektywi.
Sprawy gospodarcze
“Na właścicieli firm czyha wiele pułapek, przed którymi nie są w stanie samodzielnie się uchronić. Należy do nich na przykład nieuczciwy wspólnik lub kontrahent, ukrywający ważne fakty – w takiej sytuacji detektyw musi je pozyskać. Inną sytuacją może być nielojalny pracownik, wynoszący firmowe tajemnice poza nią, często do konkurencji, ale też popełniający mniejsze przewinienia; chociażby nadużywający urlopu zdrowotnego.” – powiedział prywatny detektyw Magdalena Pławińska, z którą postanowiliśmy porozmawiać na temat pracy prywatnego detektywa. Dowiedzieliśmy się również, że zdarzają się też sytuacje, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach z firmy „ulatniają się” pieniądze. W takich sytuacjach pomoc specjalisty w postaci prywatnego detektywa również okazuje się potrzebna.
Sprawy rodzinne
Do zadań prywatnego detektywa należy również sprawdzanie wierności współmałżonka, kiedy podejrzewa się zdradę – są to właściwie najczęstsze sprawy, którymi zajmuje się prywatny detektyw. Bywają jednak sprawy bardziej nietypowe, do których można zaliczyć konieczność odnalezienia jakiejś osoby. Przyczyną może być konieczność ściągnięcia alimentów od osoby przebywającej w nieznanym miejscu, ale też odnalezienie zaginionego członka rodziny, czy rodzeństwa, oddzielonego w dzieciństwie przez adopcję. Niekiedy zaniepokojeni zachowaniem swojego nastoletniego dziecka rodzica zlecają detektywowi jego „nadzór”. Prowadzi się wówczas obserwacje takiej osoby, ustala się z kim się spotyka, gdzie i jak spędza czas.
Sprawy kryminalne
Zapewne najbardziej emocjonujące sprawy z jakimi przychodzi zmagać się prywatnemu detektywowi to sprawy kryminalne. Ofiary – lub bliscy ofiar – niektórych przestępstw, takich jak szantaż, groźby czy uprowadzenie, nie chcą polegać na samej policji. Dla zapewnienia sobie dodatkowego spokoju i bezpieczeństwa zatrudniają detektywa. Są to dla niego zadania nie tylko wymagające, ale też ryzykowne, często wymagające obcowanie z „typami spod ciemnej gwiazdy”. Wymienić tu można również sprawy, w których specjaliście zleca się poszukiwanie zaginionego – w domyśle skradzionego – mienia, jak na przykład dzieł sztuki albo luksusowych samochodów. Na pomoc specjalisty decydują się także osoby oskarżone o popełnienie jakiegoś przestępstwa, licząc na zdobycie dodatkowych dowodów świadczących na ich korzyść. Detektywi bywają też zaangażowani w akcje rozpracowywania zorganizowanych grup przestępczych, co jest aktywnością wymagającą od nich szczególnych umiejętności i sprytu.

Szczegółowe zadania
Dla realizacji wymienionych zleceń detektywi korzystają z różnorodnych środków. Najpopularniejszym jest zdobywanie informacji z dokumentów i rozmów, ale bywają także czynności mocno kojarzące się z kryminalistyką: pobieranie – oczywiście w tajemnicy – odcisków palców, czyli daktyloskopia, cheiloskopia; zbieranie odcisków ust, na przykład z kieliszków, czy traseologia: badanie śladów butów, ale też na przykład opon, pozwalające określić – w przypadku osoby – jej wzrost, tempo, ewentualne urazy, a w przypadku pojazdu jego typ, czy kierunek i prędkość jazdy. W pracy detektyw musi też posługiwać się komputerem, nierzadko omijając różnego rodzaju zabezpieczenia, dla zdobycia ważnych danych. Chlebem powszednim jest również wykonywanie zdjęć i nagrań – bardzo często z ukrytych kamer, aparatów, mikrofonów i podsłuchów. Więcej informacji na temat pracy prywatnego detektywa znajdziesz w artykule www.detektywmagdar.pl/jak-wyglada-praca-prywatnego-detektywa, znajdującym się na stronie internetowej prywatnego detektywa z Poznania.