Bezpieczne odchudzanie – jak zadbać o zdrowe spalanie kalorii?

spalanie kalorii

Każdy z nas chce cieszyć się szczupłą, zdrowo wyglądającą sylwetką. Niestety, dzisiejszy tryb życia wielu z nas nie daje takiej możliwości. Brak aktywności fizycznej oraz spożywanie przetworzonych produktów o dużej zawartości tłuszczu i cukru sprawia, że przybywa nam kilogramów.

Spalanie kalorii – co to oznacza?

Obecnie coraz więcej osób podejmuje wysiłki, by się ich pozbyć. Aby móc osiągnąć dobre efekty w procesie odchudzania, musimy zwrócić uwagę na to, co jemy, jak również zająć się spalaniem kalorii. Jest to niezwykle ważne. Wiele osób nie wie jednak, jakie aktywności podejmować, by skutecznie, a jednocześnie bezpiecznie tracić na wadze.

Każda aktywność fizyczna, którą podejmuje nasze ciało, wiąże się ze zużywaniem energii, jaką dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Gdy jemy produkty wysokokaloryczne, a jednocześnie nie ruszamy się dużo, nadmiar kalorii zostaje przez nasz organizm magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Spalanie kalorii jest więc niczym innym jak wykonywaniem takich aktywności, które pozwolą wykorzystać wszystkie przyjmowane przez nas wraz z posiłkami kalorie. W takim przypadku nie doprowadzimy do odkładania się tkanki tłuszczowej i wzrostu wagi. Jeśli zaś utrzymamy deficyt kaloryczny, czyli wykonamy aktywności zużywające więcej kalorii, niż przyjmujemy z pożywieniem, organizm zmuszony będzie do sięgnięcia po swoje zapasy. Powoduje to spadek wagi.

O czym warto pamiętać podczas odchudzania?

Planując odchudzanie warto pamiętać o tym, że zbyt intensywna utrata wagi może być niebezpieczna dla naszego zdrowia oraz przyczynić się do efektu jojo po zakończeniu diety. Dlatego też planując posiłki oraz spalanie kalorii, dbajmy o to, by deficyt kaloryczny nie był wyższy niż 300-600 kcal dziennie. Dzięki temu nie będziemy odczuwać głodu czy osłabienia, a waga będzie spadać w wolnym, w pełni bezpiecznym dla nas tempie (ok. 0,5-1 kg na tydzień).

Jak sprawdzić spalanie kalorii?

Nie da się ukryć, że większość z nas nie ma pojęcia o tym, ile kalorii spala podczas aktywności fizycznej czy uprawiania sportu. Jak więc sprawdzić, czy prowadzone przez nas treningi i diety są skuteczne?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wystarczy skorzystać z nowoczesnych kalkulatorów spalania kalorii. To praktyczne narzędzia, dzięki którym możemy dowiedzieć się ile kalorii zużył nasz organizm podczas danej czynności. Aby to zrobić, musimy jedynie podać kilka informacji dotyczących tego, jaką aktywność podjęliśmy oraz naszej wagi. System automatycznie wyliczy liczbę spalonych kalorii. Z kalkulatorów spalania kalorii możemy korzystać nie tylko podczas odchudzania, ale również ustalania planów treningowych, czy diety dopasowanej do naszego stylu życia.

Podsumowując, jeśli zależy nam na tym, by zgubić nadprogramowe kilogramy, powinniśmy zadbać o to, by nasza dieta była lekka, złożona ze świeżych, nieprzetworzonych produktów, których kaloryczność będzie nieco niższa, niż zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu.

Obliczając spalanie kalorii podczas aktywności, których się podejmujemy, możemy znacząco ułatwić sobie jej komponowanie, a co za tym idzie odchudzać się znacznie skuteczniej. Nic więc dziwnego, że wiele osób monitoruje ile kalorii spaliły podczas treningu.