Podróż busem do Niemiec – czy faktycznie jest najtaniej?

Bus firmy Przewozy Banan w drodze do Niemiec

Niemcy, spośród wszystkich krajów sąsiednich Polski, są odwiedzane przez naszych rodaków zdecydowanie najczęściej. Wynika to z wielu przyczyn, wiele osób podróżuje biznesowo, niektórzy wyjeżdżają na stałe, inni na wakacje, masa ludzi jeździ także do pracy sezonowej. W związku z tym, że w Niemczech mieszka około 1,5 mln Polaków, co roku setki tysięcy osób odwiedza też swoich krewnych i znajomych.

Z jakiegokolwiek powodu nie wyruszalibyśmy na zachód, nikt nie lubi przepłacać. Dlatego właśnie poszukujemy jak najtańszych sposobów przejazdu. Wiele źródeł i opinii na forach internetowych donosi, że najkorzystniejszą cenowo opcją jest właśnie bus. Ale czy to na pewno prawda? Zapraszamy do lektury.

Konkurencja na rynku przewozów międzynarodowych

XXI w. przyniósł nam nie tylko otwarte granice, ale także ogrom przeróżnych środków transportu, którymi możemy się poza nie udać. Autokary kursowe, pociągi, tanie loty, mali prywatni przewoźnicy, dojazd własnym autem, a nawet możliwość wynajęcia w tym celu samochodu. Przy tak dużej ofercie, logiczne byłoby, że każda z tych opcji będzie mieć sporo swoich zwolenników. Okazuje się jednak, że przodują właśnie busy, a cała reszta pozostaje daleko z tyłu.

Wszystko wynika z prostej przyczyny – ceny. Ze względu na możliwość podzielenia kosztów paliwa i eksploatacji pojazdu oraz pensji kierowcy na kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, opcja ta często bywa tańsza niż podróż własnym samochodem. Na stronie internetowej firmy Przewozy Banan oferowane są busy do Monachium z Polski, którego ceny są znacznie korzystniejsze, niż przy podróży samochodem na własną rękę. Dodatkowo, jadąc z zawodowym kierowcą, nie musimy zajmować się planowaniem trasy czy martwić się o ewentualne zdarzenia losowe.

Często możemy trafić też na okazyjne promocje i obniżki cen, które, przy odpowiednio wczesnym zakupie biletu, pozwolą nam zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy. Duża konkurencja na rynku międzynarodowych przewozów osobowych sprawia, że przedsiębiorstwa muszą walczyć o klienta. Każdy doskonale wie, że nie ma na to lepszego sposobu, niż obniżenie cen.

Bagażnik w busie firmy Przewozy Banan

Zalety podróży busem

Oprócz niskiej ceny przejazd busem jest też opcją bardzo komfortową i bezpieczną. Większość firm dba o to, by podróż nie męczyła pasażerów. Regularnie odświeżają one swoją flotę, pilnują też stanu technicznego pojazdów. Bezpieczeństwo zapewnia także doświadczony kierowca, który zazwyczaj zna trasę jak własną kieszeń. Przejazd jest też w większości przypadków bezpośredni, nie musimy więc się przesiadać. Nie jesteśmy też szczególnie ograniczeni w kwestii bagażu, jak ma to miejsce przy podróży samolotem.

Od czego zależą tak duże różnice w cenach biletów?

Jeśli planujemy przejazd do Niemiec, zawsze warto porównać ceny biletów z różnych miast w Polsce. Im bliżej granicy startujemy, tym będzie taniej. Trudno dziwić się temu, że dodatkowe 200 czy 300 km trasy podnosi cenę. Czasem, ze względu na małe obłożenie konkretnego kursu, wyruszenie z innego miejsca może też znacznie tańsze, nawet jeśli uwzględnimy koszt dojazdu. Najlepszą ofertą mogą cieszyć się wszyscy mieszkańcy województw granicznych i ci, którzy mają blisko do stolicy.