Czym zajmuje się podolog?

podolog

Podologia jest dziedziną medycyny zajmująca się problemami oraz pielęgnacją stóp. Każdy zmagał się, choć raz z odciskami po całym dniu w niewygodnych butach czy pękającą skórą na piętach. Podologia zajmuje się nie tylko dbaniem o stopy, ale również rozwiązywaniem poważnych problemów, zaczynając od brodawek, poprzez modzele, a nawet wrastające paznokcie. 

Podolog – doraźna pomoc

Nieprzyjemne uczucie bólu w palcu u stopy nie jest błahą sprawą. Na pewno nie warto jej bagatelizować i pozwolić na rozwój dolegliwości, ponieważ może to być wrastający lub wkręcający paznokieć. Jest to zaginanie się płytki w głąb palca lub wzrost boków płytki w skórę. Tworzy się obrzęk, stan zapalny, rana czemu towarzyszą odczucia utrudniające funkcjonowanie.

Wrastający paznokieć – jakie są przyczyny?

Powody takich zmian są różne. Wrastanie czy zawijanie paznokcia może być spowodowane noszeniem za ciasnego obuwia, które regularnie wywiera nacisk na płytkę czy nieprawidłowe i za głębokie przycinanie. Przyczynić mogą się również nadwaga, ciąża czy zaawansowany wiek. W przypadku podejrzeń wystąpienia powyższych dolegliwości nie można zwlekać! Im wcześniej wrastający czy wkręcający paznokieć zostanie zdiagnozowany, tym łatwiej będzie go wyleczyć. Najlepiej skontaktować się ze sprawdzonym specjalistą, aby nie tracić czasu ani pieniędzy. Podolog Bydgoszcz, pomoże w dobraniu odpowiedniej terapii.

Specjalistyczna opieka

Jedną z popularnych, najskuteczniejszych i nieinwazyjnych form leczenia jest stosowanie specjalnych klamr korekcyjnych. Blokują one wzrost paznokcia na niewłaściwą głębokość i dzięki temu nowo wzrastający paznokieć będzie poprawnie się wydłużał. Klamra umożliwia powrót płytki do stanu normalnego nawet z zaawansowanego stadium zmiany.

Podologia w sporcie

Czy jest jakaś grupa ludzi, którzy są bardziej narażeni na niekorzystne zmiany na stopach? Otóż tak, należą do niej między innymi osoby uprawiające konkretne sporty. Całe dnie w ciasnych butach, które nie przepuszczają powietrza czy inne niekorzystne warunki (np.: na basenie czy matach do sztuk walk) nie są obojętne dla stóp. Szczególnie narażeni na zmiany na stopach są ludzie, którzy regularnie biegają, grają w piłkę nożną, podnoszą ciężary, pływają na basenie, uprawiają sztuki walki, wspinaczkę czy tańczą. Podstawą regularnego uprawiania sportu jest dobranie odpowiedniego obuwia. Co w przypadku, kiedy mimo to pojawiają się zmiany na stopach? Zaleca się konsultację oraz zabiegi. Podolog Bydgoszcz pomoże przy zmianach takich jak:

  • nadmierne rogowacenie skóry na podeszwach stóp,
  • odciski, zgrubienia i modzele,
  • pękanie, kruszenie czy nawet wrastanie paznokci,
  • zabarwienia płytki paznokcia,
  • grzybice.

Dolegliwości wymagających interwencji jest jeszcze więcej. W związku z tym warto monitorować stan swoich stóp oraz dbać o nie, aby codzienne czynności nie sprawiały dyskomfortu. Ponadto posiadacze zadbanych i estetycznych stóp nie muszą obawiać się otwartych butów.

Pomoc podologa przy grzybicy stóp

Nadal aktualnymi problemami podologicznymi są grzybice. Szczególnie wiele zachorowań występuje wśród osób często odwiedzających basen, podróżujących czy sportowców. Jednak tej dolegliwości można nabyć również poprzez przymierzanie obuwia w sklepie, które wcześniej nosiła osoba z grzybicą lub w gabinecie kosmetologicznym. Dlatego tak istotne jest używanie obuwia na basenach, pod prysznicami dostępnymi dla wielu osób oraz korzystanie z usług jedynie profesjonalnych specjalistów. Różne gatunki grzybów wywołują odmienne objawy. Najbardziej rozpowszechnionymi są:

  • zawilgocenie i marszczenie skóry między palcami,
  • czerwone łuszczące się plamy na skórze,
  • pęcherze z płynem wewnątrz,
  • zmiany koloru oraz powierzchni płytki paznokcia,
  • pogrubiały, kruchy lub matowy paznokieć.

W przypadku zauważenia takich zmian należy niezwłocznie udać się do dobrego specjalisty, który zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby oraz wyleczy zmiany. Leczenie grzybicy jest procesem często bardzo długotrwałym, więc im wcześniej rozpocznie się walkę z chorobą tym lepiej.

Pielęgnacja stóp

Podologia zajmuje się również codzienną pielęgnacją skóry stóp i paznokci. Aby utrzymać stopy w świetnej kondycji, konieczne jest regularne opracowanie skóry podeszwy stóp oraz wałów paznokci. Ponadto trzeba w odpowiedni sposób przycinać i kształtować płytkę paznokcia, aby uniknąć niekorzystnych zmian, w tym jej wrastania. Pedicure leczniczy lub pielęgnacyjny świetnie sprawdza się przy niwelowaniu zgrubień oraz zrogowaceń skóry. Ponadto pielęgnacja stóp jest bardzo przyjemna, odpręża oraz zapewnia zdrowy i piękny wygląd skóry i paznokci.

Odpowiednia profilaktyka

Tak modne jest obecnie przekonanie, które mówi, że trzeba dbać o każdy aspekt swojego życia. Zalicza się do niego również zdrowie i pielęgnacje stóp. Dzięki temu codzienne czynności nie będą bolesne czy niekomfortowe. Powszechnych jest wiele różnych schorzeń podologicznych, dlatego ważne jest wczesne zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia u profesjonalisty. Pomimo tego, że rynek pęka w szwach od preparatów na zmiany chorobowe, jedynie konsultacja z profesjonalnym podologiem gwarantuje wyleczenie.