Zlewy granitowe – jak o nie dbać?

czysty zlew granitowy

Kuchnia to miejsce, gdzie zawsze powinno być czysto. Dzięki czemu przygotowywanie potraw jest higieniczne, a sama przestrzeń wygląda estetycznie. Jednak jak wiadomo, różne powierzchnie czyści się w różny sposób. Jak więc dbać o zlewozmywak granitowy, by był czysty i jak najdłużej nam służył?

W naszych kuchniach coraz częściej stawiamy na jakość, która przekłada się na długotrwałość wyposażenia kuchennego. Niewątpliwie jednym z takich elementów jest granitowy zlewozmywak, który mimo wysokiej ceny jest produktem wysokiej jakości, a jego główną zaletą jest wysoka wytrzymałość. Każdy domowy sprzęt jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. By móc cieszyć się jak najdłużej pięknym wyglądem zlewu granitowego warto wiedzieć, w jaki sposób o niego dbać.

5 zasad dbania o zlewozmywaki granitowe

Pielęgnacja zlewozmywaka granitowego nie jest trudna. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będziemy cieszyć się nienagannym wyglądem zlewu kamiennego jak najdłużej:

  • Regularność

Bardzo ważne podczas dbania o zlewy granitowe jest regularne ich czyszczenie. Warto czyścić je codziennie, najlepiej wieczorem, gdy już nie zamierzamy niczego więcej zmywać. Najlepszym sposobem na czyszczenie zlewozmywaka granitowego jest namoczona w ciepłej wodzie gąbka z dodatkiem płynu do mycia naczyń, który z powodzeniem może zastąpić wszelkie inne środki czyszczące. Droższe środki czyszczące zlewozmywaki granitowe mogą się jednak przydać przy bardziej uporczywych zabrudzeniach. Warto więc mieć więc mleczko czy pastę czyszczącą przeznaczone do zlewozmywaków granitowych.

  • Unikanie szorowania

Kamienne zlewozmywaki mimo swojej odporności na uszkodzenia mechaniczne nie powinny być czyszczone preparatami zawierającymi ostre ścierne składniki. Jeśli nasz zlew jest mocno zabrudzony wybierzmy mleczko z bardzo drobnym granulatem, jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy stosować wybielaczy czy substancji żrących, które mogą uszkodzić powierzchnię naszego zlewozmywaka.

  • Zapobieganie osadom z wapnia

Bardzo często zlewozmywaki granitowe na swojej powierzchni posiadają nieładny osad z wapnia. Przez ten nieestetyczny osad z wapnia powierzchnia zlewozmywaka granitowego wydaje się być matowa. Aby usunąć zmatowienie wystarczy przetrzeć powierzchnię zlewozmywaka octem lub roztworem octu z wodą (w proporcjach 1:1). Osad z wapnia czy żelaza jest naturalnym zjawiskiem i ma związek z rodzajem wody, jaki płynie w naszych kranach. Jeśli chcemy zapobiegać powstawaniu osadu warto zainwestować także w filtry instalacji wodociągowej.

  • Delikatne materiały

Czyszcząc zlewozmywak kamienny warto postawić na miękkie materiały – gąbki i ściereczki. Nie należy natomiast stosować drucianych gąbek. Warto też pamiętać, by usuwać odpady organiczne z sitka, by nie dopuścić do zapchania odpływu czy powstania plam.

  • Wytarcie do sucha

Jeden z kluczowych punktów w trakcie czyszczenia zlewozmywaka granitowego. Po każdym użyciu zlewozmywaka warto przepłukać jego powierzchnię ciepłą wodą, pozbywając się wszelkich, świeżych zabrudzeń, a następnie przetrzeć powierzchnię suchą ściereczką lub papierem ręcznikowym.

Jeśli chcemy, aby nasz zlewozmywak granitowy lśnił, warto go na sam koniec pielęgnacji natłuścić zwykłym olejem jadalnym.

Jaki zlew do kuchni wybrać?

Wybierając zlewozmywak do kuchni warto zastanowić się nad dwoma aspektami: wielkością kuchni, częstotliwością zmywania. Jeśli posiadamy małą kuchnię lub zmywamy bardzo rzadko, bo posiadamy w domu zmywarkę, wtedy nie warto kupować dużego zlewozmywaka, wystarczy zlewozmywak granitowy jednokomorowy, który w pełni zaspokoi nasze potrzeby w kuchni. Jeśli natomiast posiadamy dużą kuchnię, zmywamy bardzo często lub nie posiadamy zmywarki warto zainwestować w zlewozmywak granitowy dwukomorowy, który świetnie sprawdzi się w takich sytuacjach. Warto zajrzeć na https://comitor.pl/katalog/zlewozmywaki/zlewozmywaki-granitowe/, by wybrać idealny zlewozmywak do naszej kuchni. Różnorodność kolorów, kształtów i rozmiarów, a także szeroki wybór dodatków do zlewozmywaków sprawi, że z pewnością urządzimy naszą kuchnię dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy.