Czym jest chip tuning i dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

chip tuning

Niejeden właściciel auta chciałby, aby moc silnika w jego samochodzie była jeszcze większa. Nie da się bowiem ukryć, że dzięki temu przyjemność z jazdy znacząco się podnosi. To nie tylko szybsza jazda, ale i bezpieczniejsza oraz tańsza. Dlatego warto tu podkreślić, że takie rozwiązanie jak zwiększenie mocy silnika jest jak najbardziej możliwe. Mowa tu o chip tuningu, który polega na wykorzystaniu rezerw, jakie pozostawił producent samochodu. Na czym dokładnie polega chip tuning?

Na czym polega chip tuning silnika samochodowego?

Auta benzynowe wyposażone są w urządzenie, jakim jest sterownik silnika (ECU). Urządzenie to odpowiada za pracę silnika przy każdej prędkości jazdy oraz przy każdym obciążeniu. ECU posiada dane dotyczące tego, w jaki sposób sterować paliwem oraz zapłonem niezależnie od warunków. Co jednak ważne, urządzenie ECU działa w taki sposób, aby zapewnić trwałość samochodu, ale niekoniecznie tak, aby silnik rozwijał maksymalną prędkość oraz spalał mniej paliwa. Stanowi to pewnego rodzaju ochronę auta przed ewentualną awarią przy jego niewłaściwej eksploatacji. Trzeba bowiem sobie jasno powiedzieć, że nie każdy kierowca prowadzi swój samochód w sposób prawidłowy i bezpieczny dla silnika. Jak jednak wspomniano, istnieje możliwość zwiększenia mocy silnika w auta. Proces ten określa się właśnie chip tuningiem. Ogólnie rzecz ujmując, chip tuning polega na modyfikacji urządzenia sterującego silnikiem. W procesie tym dochodzi do zmiany zawartości zewnętrznej pamięci programu.

Jakie są zalety chip tuningu?

Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że wykonany profesjonalnie chip tuning jest całkowicie bezpieczny dla samochodu. Warto jednak zlecić to firmie posiadającej doświadczenie w tym zakresie. Przykładowo chip tuning warto wykonać w TuneForce z miasta Gdańsk. Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim auto może poruszać się z większą prędkością. Dodatkowo zauważyć można znaczące zmniejszenie spalania paliwa, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności finansowe. Poza tym jazda po chip tuningu jest także bezpieczniejsza.

Jakie auta mogą zostać poddane auto tuningowi?

Na auto tuning zdecydować mogą się właściciele samochodów zarówno z silnikami doładowanymi, jak i wolnossącymi ze sterowaniem elektronicznym. Mogą być to również zarówno silniki benzynowe, jak i diesle. Pamiętać jednak trzeba, że samochód musi być dość zadbany. Mowa tu przede wszystkim o bardzo dobrym stanie układu kierowniczego, hamulcach oraz oponach. Sam przebieg nie ma decydującego znaczenia. Liczy się przede wszystkim stan techniczny. Dlatego przed procesem auto tuningu każdy samochód wcześniej poddawany jest diagnostyce.