Biznes to odpowiedzialność – Nokian Tyres sprzeciwia się rosyjskiej agresji

samochód

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) stanowi dla wielu przedsiębiorstw ważną gałąź strategii marketingowej. Często jednak troska o planetę czy pokój na świecie zamyka się wyłącznie w nic nieznaczących frazesach. Są jednak takie marki, jak Nokian Tyres, która na poważnie traktuje sprawy społeczne. Przykładem mogą być działania marki wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Nokian Tyres to przedsiębiorstwo działające w branży motoryzacyjnej od dekad. Korzenie tej firmy sięgają bowiem końca XIX wieku, kiedy to powstały Fińskie Zakłady Gumowe. W ciągu kolejnych lat fińscy inżynierowie skupiali się na udoskonalaniu opon, które umożliwią prowadzenie pojazdu w surowych, skandynawskich warunkach. Nic więc dziwnego, że to właśnie to przedsiębiorstwo, jako pierwsze na świecie opracowało koncept opony zimowej.

Dziś marka Nokian Tyres jest jednym z najważniejszych graczy na europejskim i światowym rynku oponiarskim. Od dawna oprócz rozwijania nowych technologii, firma ta promuje ideę zrównoważonego rozwoju. W związku z filozofią marki, Nokian Tyres nie mógł pozostać obojętny na rosyjską inwazję na Ukrainę. W końcu kto jak kto, ale Finowie doświadczeni Wojną Zimową z Rosją, doskonale wiedzą, jak to jest walczyć z silniejszym przeciwnikiem.

Nokian Tyres wobec inwazji rosyjskiej

Fiński producent już w pierwszych tygodniach inwazji przekazał 100 tysięcy euro na rzecz UNICEF w celu pomocy ukraińskim dzieciom. Marka przeniosła również kluczowe linie produkcyjne z Rosji do Finlandii i USA. Obecnie na terenie Federacji Rosyjskiej produkowane są wyłącznie opony do samochodów osobowych, a wszelkie dostawy ogumienia do tego kraju zostały wstrzymane. Ponadto Nokian Tyres wstrzymał bezterminowo wszelkie inwestycje w Rosji. Obecna manufaktura realizuje swoją działalność tylko dlatego, aby fabryka pozostała pod kontrolą przedsiębiorstwa. Jako marka odpowiedzialna społecznie, firma stosuje się do wszelkich sankcji nałożonych zarówno przez władze krajowe, jak i przez Komisję Europejską.

Producent w komunikacie poinformował, że zarówno armia rosyjska, jak i rząd Federacji Rosyjskiej nigdy nie był klientem Nokian Tyres, a cała produkcja opon do ciężarówek i autobusów ma miejsce na terenie Finlandii i innych krajów Unii Europejskiej. Taki zabieg ma na celu uniemożliwienie Rosjanom wykorzystania ciężkich opon w działaniach wojennych. Nokian Tyres pozostaje także w stałym kontakcie z grupą pracowników w Ukrainie, dbając solidarnie o bezpieczeństwo zarówno osób zatrudnionych, jak i ich rodzin. Obecnie sztab kryzysowy marki obserwuje dalszy rozwój wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Niewykluczone, że w kolejnych tygodniach będziemy obserwowali kolejne ruchy przedsiębiorstwa w tym zakresie.

Finowie doskonale zdają sobie sprawę z tragedii, jaka spotkała ukraiński naród, gdyż sami w ubiegłym stuleciu doznali rosyjskiego okrucieństwa. Bombardowanie miast i obiektów cywilnych przez lotnictwo radzieckie zostało wówczas potępione międzynarodowo. Finlandia, pomimo utraty części terytorium, zdołała obronić niezależność, a Armia Czerwona poniosła ogromne straty. Dziś wiele fiński marek, takich jak Nokian Tyres, aktywnie wspierają Ukraińców w walce z agresorem. Każde, nawet niewielkie działanie pomaga na wywarcie międzynarodowego wpływu na agresora.