Agroturystyka Karpacz – odkryj piękno Sudetów

Pensjonaty w Karpaczu położone przy klimatycznej uliczce

Śnieżka to jeden z najwyższych szczytów Polski, znany przede wszystkim z charakterystycznego budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Aby mieć dostęp do większości szlaków – a do reszty doskonałą bazę wypadową – zarezerwuj apartamenty Karpacz i zatrzymaj się na dłużej, by poznać wszystkie uroki tej ciekawej miejscowości.

Pokoje Karpacz – z widokiem na Śnieżkę

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, Sudetów Zachodnich i… Republiki Czeskiej. Tak – położona na granicy polsko-czeskiej góra wchodzi w skład Korony Gór Polski i jest zarazem najwyżej położonym punktem u naszych południowych sąsiadów. Być w tym regionie i nie wejść na Śnieżkę, to jak być w Krakowie i nie pójść na rynek. Dlatego, niezależnie od doświadczenia w chodzeniu po górach, radzimy opuścić na jeden dzień pensjonaty w Karpaczu i wybrać się na wycieczkę.

Góry Karpacz – wiele szlaków

Najłatwiejsze szlaki – żółty i zielony – zaczynają się po czeskiej stronie. Polecamy je początkującym, którzy jednak „rozchodzili się” już na krótszych trasach np. na Łabski Szczyt, Wielki Szyszak czy Samotnię. Tutaj potrzebujesz ok. 6 godzin, suma podejść wynosi 800 m, a cała trasa liczy sobie 6,2 km. Jednak dla widoków rozciągających się z wierchu zdecydowanie warto podjąć wysiłek.

Bardziej doświadczeni piechurzy mogą startować z Karpacza – czerwony szlak liczy sobie 6,7 km i ok. 5,5 h. Trasa jest bardzo malownicza – początkowo spacerowa, a później stroma i wąska. Można też wybrać czarny szlak, który ma tę wadę, że podejście na szczyt jest bardzo monotonne, a widoczność – ograniczona. Warto jednak się sprawdzić i na tej trasie – suma podejść wynosi 800 m, a długość szlaku to 5,9 km. Jest to więc propozycja dla wytrwałych.

Agroturystyka Karpacz – kolejką na szczyt

A może wybrałeś noclegi w górach dla widoków, ale nie po to, żeby się męczyć? To też jest jakiś wybór – nie lepszy i nie gorszy od innych. Dla takich osób na Śnieżkę wybudowano kolejkę gondolową. Z czeskiego Pec pod Sněžkou do podnóża szczytu dostaniesz się w pół godziny. Nie masz samochodu? Nic straconego, możesz skorzystać z działającego połączenia autobusowego. W obliczu restrykcji na granicach spowodowanych pandemią dojazd może być utrudniony, dlatego alternatywą jest kolejka linowa, która prowadzi z Karpacza na szczyt Kopy. Stamtąd spacerową trasą można dostać się na Śnieżkę. Warto chociażby po to, by z bliska móc podziwiać charakterystyczne dyski, czyli budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa. Mieści się w nim także bar – idealne miejsce na wypicie herbaty czy zjedzenie czegoś. Na szczycie jest też kaplica pw. św. Wawrzyńca, patrona przewodników górskich, wybudowana w XVII wieku, a po stronie czeskiej – poczta.

Apartamenty Karpacz – niezbędny ekwipunek

Całodzienna wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Najważniejsze jest odpowiednie obuwie – solidne, trzymające kostkę, na grubej podeszwie. Weź ze sobą także wodę na picia i coś do przekąszenia – kanapki, batoniki czy owoce dodadzą energii na trasie. Nie zapomnij spakować do plecaka kurtki czy softshella chroniącego od wiatru – szczyt Śnieżki to jedno z najbardziej wietrznych miejsc w Polsce. Zazwyczaj – nawet mimo upałów u podnóża – także najzimniejszych, średnia temperatura w ciągu roku wynosi… 0 stopni Celsjusza. W ciepłe dni warto mieć też nakrycie głowy, by uchronić się przed przegrzaniem, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem – górska opalenizna wygląda świetnie, bywa też jednak niebezpieczna.

Pensjonaty w Karpaczu – bezpieczne w dobie pandemii

Wybierając nocleg w Karpaczu, pamiętaj o bezpieczeństwie. W apartamentach Sun & Snow rygorystycznie przestrzegane są wszystkie zasady reżimu sanitarnego, dlatego nawet w czasie pandemii możesz czuć się w nich komfortowo. Nie musisz się o nic martwić – zaplanuj swoją podróż w Karkonosze i odkryj, jak wiele skarbów kryje w sobie ten region.