Wypadanie włosów, a wizyta u trychologa

Dziewczyna po wizycie u trychologa w gabinecie medycyny estetycznej Derm-Estetyka w Gdyni

Trycholog potocznie nazywany “lekarzem od włosów” w rzeczywistości jest specjalistą, który diagnozuje wszelkie dolegliwości związane ze skórą głowy i włosami. W Polsce coraz więcej pacjentów korzysta z jego usług. Dlaczego? Ponieważ dermatolog zajmuje się problemami skórnymi w dużo szerszym zakresie. Trycholog działając w węższej dziedzinie, bardziej szczegółowo zagłębia się w zmiany skórne występujące w obrębie głowy.

Z jakimi problemami zwrócić się do trychologa?

Najczęstszą przypadłością, z jaką ludzie zgłaszają się do trychologa, jest nadmierne wypadanie włosów. Problem ten dotyczy nie tylko mężczyzn, ale coraz częściej również i kobiet. Innymi dolegliwościami, w których trycholog, czyli lekarz od włosów może okazać się niezastąpiony:

  • łupież;
  • łuszczyca w okolicy głowy;
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Gdy na skórze głowy pojawiają się zaczerwienienia, drobne rany, czy krostki, jest to wyraźny sygnał do tego, aby udać się na konsultację do trychologa. Wypryskom często towarzyszy sucha, ściągnięta skóra, a co za tym idzie, uporczywe swędzenie. Trycholog ustali przyczynę zmian skórnych głowy lub stanu chorobowego włosów oraz zaleci odpowiedni sposób leczenia i profilaktykę.

Kobieta podczas wizyty w gabinecie trychologicznym w Gdyni

Kiedy nadmiernie wypadają włosy

Mało kto zdaje sobie sprawę, że podłożem nadmiernej utraty włosów mogą być zmiany zachodzące wewnątrz organizmu lub nawet poważna choroba. Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet na stan włosów duży wpływ wywiera gospodarka hormonalna. Nadmierne wydzielanie testosteronu u pań, skutkuje wypadaniem włosów i pojawianiem się owłosienia w innych miejscach, co rodzi kolejny, wstydliwy problem. U panów hormonem odpowiedzialnym za łysienie jest estradiol.

Wpływ stresu na wypadanie włosów

W dzisiejszych czasach żyjemy w dużym pośpiechu. Niesie to za sobą spore konsekwencje. Jedną z nich jest stres, który w mocnym stopniu może przyczyniać się do wypadania włosów. Powoduje on bowiem kurczenie się naczyń krwionośnych dotleniających mieszki włosowe, przez co włosy stają się słabe, łamliwe i zaczynają wypadać.

Złe nawyki żywieniowe

Gdy na szczotce lub ubraniach zauważymy więcej włosów niż do tej pory, zastanówmy się nad swoimi nawykami żywieniowymi. Niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych również mocno ingeruje w kondycję włosów.

Jak z wypadaniem włosów radzi sobie trycholog?

Jego zadaniem jest odbycie szczegółowego wywiadu z pacjentem, zlecenie badań, ustalenie przyczyny nadmiernej utraty włosów i dobór metody leczenia. Warto nadmienić, że trycholog jest w stałym kontakcie z dietetykiem, kosmetologiem, psychologiem i psychiatrą. Dzięki temu jest w stanie zachować szerszy ogląd na przyczynę przypadłości pacjenta. Specjalista trycholog może zalecić leczenie środkami farmakologicznymi z jednoczesnym zastosowaniem zabiegów relaksacyjnych, odprężających i uspokajających. Daje pacjentowi cenne wskazówki jak powtórnie nie doprowadzić do podobnych problemów w przyszłości.

Przykładowe zabiegi trychologiczne

W wielu przypadkach jedna wizyta u trychologa w zupełności wystarczy. Bardziej skomplikowane schorzenia wymagają dłuższego leczenia i regularnych wizyt, czasem nawet przez okres kilku miesięcy.

Przy nadmiernym wypadaniu włosów stosuje się następujące zabiegi:

  • mezoterapię;
  • detoksykację skóry głowy;
  • naświetlania;
  • elektrostymulację;
  • zabiegi z wykorzystaniem tlenu i dwutlenku węgla.

Najbardziej znanym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest mezoterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu w zewnętrzną powłokę skóry głowy substancji, które pobudzają krążenie i przyspieszają porost włosów. Pasma stają się silniejsze, gęstsze i grubsze.