Studia o kierunku dietetyki – czy warto wybrać ten kierunek

dietetyk

Zastanawiając się nad tym czy zawód dietetyk będzie dobrym rozwiązaniem, najpierw trzeba się dowiedzieć, czym zajmuję się taka osoba. Przede wszystkim dietetyk, to osoba, która potrafi w odpowiedni sposób wykorzystać swoją wiedzę o żywieniu w leczeniu i promocji zdrowego trybu życia. Doskonale wie, jakie są składniki pokarmowe potraw i co dzieje się z nimi w organizmie. 

Dietetyk 

Aby móc wykonywać ten zawód, nie wystarczy wiedza o żywieniu. Trzeba ukończyć studia, aby zyskać odpowiednie wykształcenie. Wybierając dietetyka studia, zyskuje się wiedzę z:

  • Chemia żywności
  • Anatomii człowieka
  • Psychologii 
  • Fizjologii człowieka
  • Biochemii ogólna
  • Mikrobiologii ogólnej i żywności 
  • Genetyki
  • Podstaw żywienia człowieka
  • Parazytologii 
  • Farmakologii 

Oraz wielu innych dziedzin, które są niezbędne do wykonywania zawodu dietetyki. Każdego dnia człowiek jest bombardowany programami kulinarnymi, dzięki nim zwraca się coraz większą uwagę na to co się spożywa. Tempo życia sprawia, że nie zawsze uda się spożyć odpowiednią porcję posiłku. Będąc w ciągłym biegu, jakość posiłków pozostawia wiele do życzenia. To nie jest obojętne dla zdrowia, świadomość dbania o jakoś odżywiania spopularyzowała zawód dietetyka. Dzisiaj dietetyk jest osobą, która potrafi sprawnie wykorzystać zdobytą wiedzę o żywieniu. Potrafi skomponować dietę, dobrać składniki potraw do wymagań żywieniowych człowieka, nawet podczas choroby.

Nowe możliwości

Nie dawno powstał nowy ciekawy kierunek, analiza sensoryczna żywności, która polega na umiejętnej ocenie produktów. Ta dziedzina nauki łączy z sobą wiedzę z nauk o żywności bądź kosmetykach z elementami towaroznawstwa, psychologii z elementami psychofizyki oraz statystyki. Jest to nauka interdyscyplinarna, która wymaga szerokiej wiedzy i rozległych umiejętności. Podczas studiów zyskuje się wiedzę z umiejętnego przygotowania próbek, umiejętności organizacji laboratorium dla analiz sensorycznych, opracowania wyników badań i formułowania ich na postawie wniosków, które umożliwiają dostosowanie procesu produkcyjnego dla potrzeb rynku. Dzięki temu zyskuje się wiedzę i praktykę w roli lidera panelu sensorycznego w zakresie żywności i kosmetyki.

Jaką uczelnie wybrać

Wyższa szkoła w Gdańsku oferuje możliwość wybrania obu kierunków. Dodatkowo oferują możliwość nauki zdalnej z wykorzystaniem różnych metod i technik. Jest to ogromny plus dla osób mieszkających w innych częściach Polski lub nawet za zagranicą.  Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie trzeba będzie rezygnować z realizacji swoich marzeń zawodowych i zyskać wykształcenie i pracę w wymarzonym zawodzie.