Stłuczka w Niemczech. Co robić?

stłuczka w niemczech

Choć niemieckie drogi mają opinię bardzo bezpiecznych, a większość kierowców jeździ odpowiedzialnie, mniejsze i większe stłuczki oczywiście się zdarzają. Warto zawczasu zaplanować, co trzeba będzie zrobić, jeśli weźmie się udział w kolizji drogowej wypadku drogowym w Niemczech.

Stłuczka w Niemczech – co należy zrobić?

Jeśli jesteś sprawcą lub poszkodowanym w wyniku stłuczki lub wypadku samochodowego w Niemczech i potrzebujesz pomocy prawnej w tym zakresie? Skontaktuj się z Kancelarią ABERLINUS

  • Przede wszystkim należy ustalić, czy trzeba wezwać policję. Co do zasady nie ma takiego obowiązku, ale już jest, jeśli uczestników wypadku nie ma na miejscu (na przykład po uderzeniu w puste auto na parkingu), lub szkody są znaczne. W przypadku szkody o niewielkim zakresie zwykle wystarczy spisanie zgodnego oświadczenia.
  • Po drugie, należy dokonać oględzin miejsca wypadku. Będzie to potrzebne, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe poprosi o opisanie zdarzenia w procesie likwidacji szkody.
  • Po stłuczce należy zjechać z bok, a jeśli pojazd nie może się dalej poruszać, to skorzystać z pomocy drogowej. Miejsce wypadku należy zabezpieczyć podobnie jak w Polsce i innych krajach UE, szczególnie jeśli pojazdy muszą na jakiś czas zostać na swoich miejscach.
  • Każdy wypadek w Niemczech będzie rodził dla poszkodowanego konkretne uprawnienia (do pokrycia z ubezpieczenia sprawcy wypadku). Aby ich dochodzić, trzeba wymienić numer polisy ubezpieczeniowej.
  • Wypadek samochodowy na terenie Niemiec, w którym pojazdy zostały poważnie uszkodzone, będzie wymagał opinii technicznej. Nie trzeba w miejscu wypadku czekać na rzeczoznawcę – szkody z wypadku na terenie Niemiec można zgłosić na spokojnie w kolejnym dniu na infolinii towarzystwa ubezpieczeniowego.
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy wypadku pokryje koszty naprawy, będzie też musiało wykonać zwrot kosztów na przykład za usunięcie pojazdu poszkodowanego. Te procedury nie różnią się zbytnio od obowiązujących w Polsce.
  • Poszkodowany ma prawo do skorzystania z zastępczych środków transportu z ubezpieczenia sprawcy, może też dochodzić pokrycia pełnych strat zgodnie z własną wyceną. Tak naprawdę na tym etapie sprawca nie jest stroną postępowania, bo takie negocjacje toczą się między poszkodowanym a towarzystwem ubezpieczeniowym.

O czym warto pamiętać w miejscu wypadku drogowego i później?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie cenią wyżej raportów policyjnych od zgodnych oświadczeń uczestników zdarzenia, natomiast mogą zawsze poprosić o uszczegółowienie pewnych informacji. W Niemczech można korzystać z polskiego OC, natomiast zakres terytorialny AC i ASS może być ograniczony – warto więc upewnić się co do możliwości skorzystania z tych ubezpieczeń po stłuczce.

Proces likwidacji szkody zwykle nie trwa szczególnie długo, natomiast dobrze jest pamiętać, żeby niekoniecznie zgadzać się na propozycje składane drogą telefoniczną. Jeśli masz wątpliwości co do postępowania TU, zapytaj eksperta o kolejne kroki, zanim zgodzisz się na jakąkolwiek propozycję likwidatora. W każdej chwili możesz skontaktować się z nami, a my przedstawimy dostępne opcje zarówno kiedy jesteś sprawcą kolizji, jak i poszkodowanym. W każdym z tych przypadków masz określone prawa, które pomożemy ci wyegzekwować. Polski adwokat w Niemczech – Kancelaria ABERLINUS