Prognozy na sytuację rynku nieruchomości w 2021r.

rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości w trakcie pandemii poddawany jest licznym zawahaniom. Jednakże, ceny mieszkań w miastach wciąż rosną. Największy popyt jest na średniej wielkości lokale, mające do około 50 m². Co zmieni się w 2021 roku i czego można się spodziewać?

Ceny mieszkań wciąż idą w górę

W ciągu ostatnich lat ceny mieszkań wzrosły nawet o 50%. Dotyczy to przede wszystkim najmodniejszych miast. 2020 rok był jednak bardzo nietypowy. W pierwszym kwartale roku sprzedaż mieszkań była wręcz rekordowa, ale w miesiącach lockdownu rynek niemal się załamał. Trzeci kwartał okazał się jednak ponownie znakomity i ceny mieszkań znów zaczęły rosnąć. Dotyczyło to jednak przede wszystkim małych mieszkań, które od lat są szczególnie popularne wśród osób kupujących nieruchomości w dużych miastach.

Biorąc jednak pod uwagę, że aktualnie gospodarka całego świata jest w złym stanie, trudno w pełni przewidzieć, co przyniesie 2021 rok. Wydaje się jednak, że teraz sytuacja może jedynie się poprawiać, co oznacza, że ceny mieszkań albo zostaną na podobnym poziomie, albo wciąż będą rosnąć.

Lepiej zachować ostrożność

Lepiej jednak zachować ostrożność. Nadmierny optymizm może być w panującej aktualnie sytuacji błędem, który może słono kosztować zarówno inwestorów, jak i osoby, które chcą zakupić mieszkania na użytek prywatny. Szczególnie że ceny wynajmu mieszkań znacznie spadły w 2020, co wynika między innymi z mniejszej ilości studentów na stałe przebywających w miastach uniwersyteckich.

W 2021 roku wydaje się możliwe, że deweloperzy staną się ostrożniejsi, a co za tym idzie: będzie powstawać mniej mieszkań. Jeśli jednak popyt utrzyma się na podobnym poziomie, może to tylko doprowadzić do jeszcze większego wywindowania cen. Nie jest to więc dobra perspektywa dla osób, które dopiero planują nabyć mieszkanie. Inwestorzy mogą spodziewać się także dość wysokiej inflacji, która wymusi dopasowanie kosztu zakupu lokalu do nowych realiów.

Więcej informacji na temat prognoz rynkowych oraz zakupu mieszkań można znaleźć na Euro Styl.