Stałe i zmienne oprocentowanie kredytu gotówkowego – na czym polega?

Sięgając po kredyt gotówkowy, będziesz musiał wskazać we wniosku nie tylko kwotę i okres spłaty, ale także rodzaj oprocentowania — stały lub zmienny. W artykule wyjaśnimy, na czym polega stałe i zmienne oprocentowanie kredytu. Podpowiemy także, które z nich warto wybrać.
Sięgnięcie po kredyt gotówkowy, np. Mistrzowski Kredyt Gotówkowy dostępny w ofercie Santander Consumer Banku – banku od kredytów, to skuteczny sposób na realizację planów i marzeń. Pozyskane z kredytu środki przeznaczyć możesz na dowolny cel, a spłatę rozłożysz na niewielkie raty, które nie obciążą Twojego budżetu. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie niesie za sobą kredyt gotówkowy, warto dostosować jego parametry do własnych potrzeb. Jednym z najważniejszych, decydujących o atrakcyjności ekonomicznej kredytu, jest rodzaj oprocentowania: stały lub zmienny.
Oprocentowanie stałe czy zmienne?
Zanim omówimy specyfikę kredytu, zaczniemy od podstaw — przedstawienia konstrukcji oprocentowania standardowego kredytu gotówkowego.
Składają się na nie dwa elementy:
- marża, która stanowi zysk kredytodawcy i przez cały okres spłaty pozostaje na tym samym poziomie;
- stopa bazowa, zwana także referencyjną, która może przybierać formę stałą lub zmienną.
Jeśli wybierzesz kredyt gotówkowy z oprocentowaniem zmiennym, jego stopa bazowa będzie zależna od wskaźnika WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate). Największy wpływ na wartość WIBOR-u mają stopy procentowe. Jeśli rosną, rośnie także WIBOR, a wraz z nim raty kredytów. Jeśli stopy procentowe spadają, sytuacja jest odwrotna. Jeśli sięgniesz po kredyt gotówkowy z oprocentowaniem zmiennym, musisz liczyć się więc z faktem, że wysokość raty może ulec zmianie — zarówno na Twoją korzyść, jak i niekorzyść.
Jeśli wybierzesz kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem, stopa bazowa pozostanie niezmienna bez względu na wahania stóp procentowych i WIBOR-u. Sięgając po taki produkt, zachowasz pewność, że przez wskazany przez bank okres (zazwyczaj jest to kilkadziesiąt miesięcy), kwota raty się nie zmieni.
Kredyt ze stałym oprocentowaniem czy zmiennym?
Kredyt ze stałym oprocentowaniem? A może oprocentowanie zmienne? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy bowiem od potrzeb i oczekiwań kredytobiorcy, preferowanego okresu spłaty kredytu gotówkowego, sytuacji gospodarczej oraz aktualnej i prognozowanej wartości stóp procentowych.
Obecnie stopy procentowe osiągają rekordowo wysokie poziomy, a zdaniem ekspertów to jeszcze nie koniec podwyżek. Wiele wskazuje więc na to, że w ciągu kolejnych miesięcy wartość WIBOR-u wzrośnie, a wraz z nim — raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Jeśli planujesz wziąć kredyt gotówkowy z kilkunasto- lub kilkudziesięciomiesięcznym okresem spłaty, wybór stałego oprocentowania pozwoli Ci uniknąć podwyżek i pomoże precyzyjnie planować wydatki.
Choć sięgnięcie po kredyt z oprocentowaniem zmiennym niesie za sobą ryzyko wyższych rat, warto pamiętać, że gospodarka funkcjonuje w cyklach. Pewnym jest więc, że po wyżu nastąpi niż. Taki produkt, spłacany w długofalowej perspektywie, może okazać się bardziej opłacalny niż ten z oprocentowaniem stałym.
Przemyślany wybór rodzaju oprocentowania jest szczególnie ważny w przypadku osób, które chcą spłacać kredyt gotówkowy długoterminowo. Na przestrzeni kilkudziesięciu czy kilkuset miesięcy ryzyko kilkukrotnych wahań wskaźnika WIBOR jest bowiem zdecydowanie większe niż w krótkofalowej perspektywie. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz skorzystać z kalkulatora, który pozwoli wyliczyć całkowity koszt finansowania przy każdej z opcji.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-gotowkowy-ze-stalym-oprocentowaniem-czy-warto-zaciagnac-kredyt-o-stalym-oprocentowaniu