pies

Skręt jelit u psa to bardzo poważna dolegliwość zagrażająca życiu. Potrzebna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Najbardziej podatne są rasy duże i olbrzymie  o masie przekraczającej  40 kg. Czworonogi o wąskiej klatce piersiowej mają utrudnione odbijanie się gazów podczas jedzenia. Gromadzą się one w żołądku i jelitach powodując ich rozszerzenie a w konsekwencji tego skręt.

Co to jest skręt jelit?

Podczas jedzenia pies połyka powietrze,  które gromadzi się wraz z gazami po fermentacji węglowodanów w żołądku i jelitach. Ich zbytnie nagromadzenie się powoduje rozszerzenie żołądka. W rezultacie rozdęty organ ulega skrętowi,  czyli obrotowi wokół własnej osi. Odpływ nagromadzonych gazów oraz treści pokarmowej zostaje zablokowany. Żołądek zaczyna uciskać na przeponę i blokuje oddychanie oraz dopływ krwi do jelit,  nerek i wątroby. Do krwiobiegu dostają się toksyny. Może też dojść do skrętu śledziony oraz krwotoków zewnętrznych. W najgorszym przypadku dochodzi do niedotlenienia tkanek, martwicy żołądka i śmierci. Jedynym sposobem na uratowanie psa jest operacja. 

Jakie są objawy skrętu jelit u psa?

Objawy,  które mogą wskazywać na skręt żołądka i tym samym skręt jelit u psa to wzdęcie i napięcie brzucha, problemy z oddychaniem,  bladość błon śluzowych, osłabienie, odruchy wymiotne i wymioty pianą oraz utrata przytomności. Im wcześniej nastąpi rozpoznanie,  tym szybciej weterynarz podejmie odpowiednie kroki, a tym samym pies będzie miał większe szanse na przeżycie. Wykonanie RTG jamy brzusznej jest niezbędne dla potwierdzenia diagnozy.

Najczęstsze przyczyny skrętu jelit

Mimo iż nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny skrętu jelit u psa, można wymienić kilka aspektów zwiększających ryzyko zachorowania. Między innymi niewłaściwe nawyki żywienie,  czyli źle wydzielone porcję. Chodzi tutaj o zbyt obfite posiłki i łapczywe połykanie. Aktywność fizyczna tuż po jedzeniu nie jest wskazana. Kolejną przyczyną to zwiększony poziom niektórych enzymów trawiennych oraz zmniejszona motoryka żołądka.

Skręt jelit u psa- leczenie

Zabieg o nazwie gastropeksja profilaktyczna jest jedynym wyjściem w celu ratowania życia psa. Operacja chirurgiczna polega na przyszyciu fragmentu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej. Uniemożliwia to obrót żołądka wokół własnej osi. Przed zabiegiem ważne jest ustabilizowanie stanu czworonoga poprzez podanie płynów przeciwwstrząsowych. Trzeba też wykonać płukanie żołądka za pomocą sondy. Można stosować środki zapobiegawcze, aby uchronić zwierzaka przed skrętem jelit. Ogranicz mu stres,  nie pozwalaj na szybkie jedzenie i nie wychodź na spacery po jedzeniu.