Science Cloud- skuteczna pomoc podczas zdalnego nauczania

sciencecloud

Wiele miesięcy temu praktycznie cały świat stanął w miejscu. Ludzie musieli nauczyć się żyć w zupełnie zmienionej rzeczywistości. Wprowadzane zmiany i obostrzenia niekoniecznie musiały wszystkim się podobać, jednak wszyscy musieliśmy się do nich stosować. Do jednych z takich ograniczeń należy między innymi zdalne nauczanie, które początkowo miało trwać tylko chwilę jednak aktualnie cały czas się ciągnie i nie wiadomo, kiedy skończy. Jednak z czasem wszyscy zaczęli się już chyba do tego przyzwyczajać i aktualnie stało się to normalnością dla większości zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Jednak rozwój technologii odbywa się w tak szybkim tempie, że poznawane są coraz nowsze metody właśnie takiego sposobu nauczania. Wymyślono na przykład sciencecloud. Co to właściwie jest? Jest to po prostu ekosystem nowoczesnych narzędzi informatycznych służących do zarządzania nauką na uczelni. Ma to ogromny wpływ na poprawienie jakości zdalnego nauczania. oczywiście zostało wymyślone to głównie po to, aby pomóc zarówno nauczycielom, jak i uczniom.

Czy sciencecloud rzeczywiście może pomóc rozwiązać wiele problemów związanych ze zdalnym nauczaniem?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Sciencecloud może jak najbardziej pomóc w zdalnym nauczaniu, jednak raczej nie jest w stanie rozwiązać wszelkich problemów z nim związanych. Ale i tak lepiej chyba chociaż trochę ułatwić zmierzenie się z ze zdalnym nauczaniem. Nie ukrywając jest to aktualnie bardzo duży problem dla systemu edukacji, jednak cały czas zarówno rząd jak i inne instytucje starają się szukać nowych propozycji jak można działać w tej nowej, zmienionej rzeczywistości. Prawdopodobnie do samego końca nie uda się nikomu znaleźć całkowitego rozwiązania problemu zdalnego nauczania. Jednak warto próbować.

Między innymi właśnie powstał sciencecloud. Mimo wszelkich starań prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie rozwiązać tego problemu z racji tego, że nikt nie wiem jak długo jeszcze będziemy musieli radzić sobie z taką sytuacją. Oczywiście najlepszym na to sposobem byłby powrót zarówno dzieci, młodzieży, jak i studentów do szkół. Jednak aktualnie jest to niestety niemożliwe. Jednak chyba wszyscy czekają na ten moment. Zarówno nauczyciele jak i większość uczniów. Nie zapominajmy także o rodzicach najmłodszych uczniów. Bo to oni wkładają teraz dużo pracy w edukację swoich dzieci. Z czym to jest związane? Oczywiście z tym, że dzieci te trzeba pilnować zarówno z tym, aby logowały się na zajęcia, ale także z tym, aby odrabiali wszystkie zadania. Dodatkowo takie dzieci dopiero uczą się pisać i czytać. Dlatego rodzice muszą z nimi spędzać ten czas przed książkami, który by spędziły w szkole.

Dla jakich grup sciencecloud może okazać szczególnym ułatwieniem?

Jak już wspominaliśmy problem zdalnego nauczania jest równie trudny dla każdej ze stron, biorąc pod uwagę zarówno uczniów, nauczycieli, ale także rodziców szczególnie tych najmłodszych dzieci. Nie zapominajmy także o wykładowcach na uczelniach i dyrektorach szkół. Nauczyciel niestety nie jest w stanie zmusić swoich uczniów do nauki, aby potem mógł sprawdzić rzeczywiście ich wiedzę. Nauczycielom także jest trudno cokolwiek wytłumaczyć swoim uczniom. Przez co uczniowie też nie rozumieją o co chodzi i nawet nie chce im się zaglądać do książek po całym dniu spędzonym przed komputerem.

Dla nauczycieli jest to jeszcze trudniejsze zadanie. Muszą znaleźć jakiś sposób swojego nauczania, aby uczniowie chcieli ich słuchać i przede wszystkim, aby zrozumieli, że to nie są wakacje tylko oni naprawdę muszą włożyć tyle samo pracy w swoją naukę co w momencie chodzenia do szkoły, ponieważ może mieć to bardzo złe skutki w przyszłości na przykład na różnego rodzaju egzaminach. Jednak uczniowie bagatelizują tę sprawę i szukają coraz to nowszych sposobów na ściąganie podczas zdalnego nauczania.

Sciencecloud nie ma jednak na celu wyłącznie pomagać w uczelniom w czasie pandemii. Również, kiedy sytuacja się unormuje, będą one mogły korzystać z nowoczesnych rozwiązań informatycznych takich jak analityka naukowa, repozytorium czy ewidencja. Ułatwi to zadania pracowników administracji, a także studentów i wykładowców.