Rodzaje fajerwerków – sprawdź najpopularniejsze

fajerwerki

Fajerwerki to doskonały sposób na urozmaicenie dużej imprezy masowej. Zwykle kupowane są z okazji Sylwestra, kiedy to można je zobaczyć w każdym polskim mieście, ale coraz częściej kupujemy je również na inne uroczystości. Pokazy fajerwerków organizują miasta, które świętuję obchody świąt i rocznic, ale też przedsiębiorcy podczas targów i wystaw, czy państwo młodzi z okazji własnego wesela. Wybór tych produktów jest naprawdę szeroki i amatora może przyprawić o zawrót głowy.

Jakie rodzaje fajerwerków znajdziemy w profesjonalnych sklepach i czym się od siebie różnią?

Sprzedawcy artykułów pirotechnicznych najczęściej w swoim asortymencie posiadają poniższe produkty:

  • petardy,
  • rakiety,
  • wyrzutnie,
  • rzymskie ognie,
  • race,
  • świece dymne,
  • stroboskopy,
  • zimne ognie,
  • wulkany,
  • diabełki.

 Im większy sklep, tym na szerszy wybór można liczyć. Jeśli kupujemy fajerwerki w markecie lub na stoisku, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, aby opakowania nie były uszkodzone i posiadały instrukcję obsługi w języku polskim oraz niezbędne certyfikaty. Kolejna kwestia to oczywiście przechowywanie fajerwerków w miejscu suchym i chłodnym.

Petardy i emitery dźwięku – idealne na początek pokazu

Podstawowym efektem stosowania petard jest oczywiście efekt dźwiękowy w postaci huku. Niektóre modele poza dźwiękiem posiadają też efekt wizualny w postaci płomieni, błysków, albo dymu. Większość z nich odpala się przy pomocy lontu i nigdy nie wolno nimi rzucać.

Emitery dźwięku to również petardy, chociaż formalnie klasyfikuje się je w inny sposób. Charakteryzują się wyjątkowo dużym natężeniem huku. Ciekawym rozwiązaniem są tak zwane karabinki, czyli taśmy petard powiązane w jedną całość. Ich efekt dźwiękowy przypomina odgłos wydawany przez serię karabinową.

fajerwerki

Wyrzutnie – idealne na różnego rodzaju eventy i wesela

Wyrzutnie to bez wątpienia najbardziej widowiskowe fajerwerki. Piękne, złote, brokatowe korony wysoko na niebie, czy też komety, piwonie, albo opadające wierzby robią piorunujące wrażenie na widowni.

Ciekawą opcją są tak zwane wyrzutnie złożone, które stanowią zestaw połączonych z sobą modułów, ale odpalane są przy pomocy jednego lontu. Tego typu fajerwerki robią ogromne wrażenie, a jednocześnie stanowią alternatywę dla profesjonalnych pokazów pirotechnicznych, ponieważ są znacznie tańsze.

Rakiety i rzymskie ognie

Bardzo popularne rakiety należą do produktów wznoszących się pionowo w kierunku nieba. Eksplozja kolorowych efektów następuje w kulminacyjnym momencie i pozwala na widowiskowy pokaz. Również rzymskie ognie są chętnie wybierane w Sylwestra przez amatorów, z uwagi na prostą obsługę i efekt. Jest to podłużna tuba, z której wystrzeliwują przepiękne, bardzo kolorowe efekty.

Pirotechnika frontowa czyli wulkany i fontanny

Fajerwerki te to nic innego jak wznoszący się snop iskier. Sam produkt ma stożkowaty kształt. Te największe sypią iskrami nawet na osiem metrów. Niektóre dodatkowo wyposażone są w efekt dźwiękowy w postaci trzaskania. W sklepach można znaleźć również niewielkie fontanny tortowe, z których można korzystać też w pomieszczeniach. Zdobią wyroby cukiernicze, najczęściej podczas wesel lub innych eventów.