Przechowywanie pelletu: jak robić to prawidłowo?

przechowywanie pelletu

Coraz więcej osób spośród nas zwraca uwagę na potrzebę ochrony środowiska i sposób wykorzystania różnych surowców opałowych. Od wielu lat dużą popularnością cieszy się pellet. Jedną z jego zalet jest fakt, że ma tę samą wartość opałową co drewno. Czym dokładnie jest pellet, jakimi właściwościami się wyróżnia, a także, w jaki sposób go przechowywać? O tym piszemy poniżej.

Czym jest pellet?

Zacznijmy od definicji. Pellet to rodzaj biopaliwa, które powstaje z odpadów roślinnych. Wytwarza się go z trocin drzew liściastych oraz iglastych, otrębów, siana albo słomy. W Polsce dużą popularnością cieszy się pellet drzewny.

pellet

Żeby odpowiednio składować pellet, warto być świadomym jego właściwości. Przede wszystkim jest to materiał opałowy bardzo wrażliwy na kruszenie oraz pękanie. Poniższa grafika prezentuje najważniejsze właściwości pelletu, które decydują o jego popularności.

pellet

Jak przechowywać pellet wewnątrz budynków?

Aby pellet zachował swoje właściwości, należy chronić go przed wilgocią. Bardzo często z uwagi na obawy przed opadami atmosferycznymi producenci decydują się na magazynowanie pelletu w przeznaczonych do tego pomieszczeniach lub niewielkich budynkach z magazynami. 

Pomieszczenia przeznaczone do składowania pelletu w workach powinny być zabezpieczone przed potencjalnym zalaniem. Worki z pelletem przechowywane w środku pomieszczenia będą optymalnym rozwiązaniem do momentu, w którym nie jesteśmy zmuszeni do zakupu dużej ilości opału. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie, którym są palety. Możemy poukładać na nich worki, dzięki czemu stworzymy dodatkową izolację od podłogi. Na palecie można położyć przekładkę foliową. Ułatwi to odseparowanie naszego paliwa od powierzchni, i zmniejsza ryzyko powstania pleśni. Palety są bardzo wytrzymałe, dlatego można swobodnie układać pellet w workach na dość dużą wysokość i w ten sposób utrzymać opał z dala od miejsc narażonych na gromadzenie wilgoci. Dodatkowo taką paletę do transportu warto owinąć folią stretch, by worki nie przesuwały się w trakcie jazdy.

pellet

Worki na pellet mają specjalne nakłucia, dzięki czemu do opału dostaje się dużo powietrza. Nie trzeba się przy tym obawiać, że pellet ulegnie zawilgoceniu. Odpowiednie składowanie, tj. w suchym miejscu i na wyższym podłożu pozwoli mu zachować swoje właściwości.

Gdzie składować pellet?

Odpowiednim miejscem będzie piwnica, przybudówka lub komórka. Przechowywać luzem czy w workach? Tak jak pisaliśmy wyżej, znacznie bezpieczniej będzie, gdy paliwo będzie przechowywane w workach, gdyż nie straci swoich właściwości. Luzem składowany pellet w większych ilościach może się znajdować na poddaszu, w silosach czy w specjalnych pojemnikach do spalania pelletu. Przy  przechowywaniu opału zachować szczególną ostrożność. Pomieszczenie, w którym będzie składowany pellet musi spełniać warunki ochrony przeciwpożarowej. Oznacza to m.in., że nie może się on znajdować luzem w kotłowni, ponieważ grozi to zapaleniem.

Pellet to opał, który można przechowywać przez dość długi czas. Ważne, by zapewnić możliwie najlepsze warunki przechowywania, aby nie butwiał i nie gnił. Jeśli jest przerzucany z miejsca na miejsce, to może się kruszyć, a to z kolei prowadzi do powstania pyłu. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest montaż instalacji cyrkulujące powietrze w pomieszczeniu. 

Pellet w workach

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup worków na pellet. W workach można nabyć pellet liściasty, iglasty i mieszany. Specjalne perforacyjne worki foliowe to rozwiązanie dobre dla osób, które nie mają bardzo dużego zapotrzebowania, a z drugiej strony nie mogą magazynować zbyt dużej ilości granulatu. Worki znacznie ułatwiają trzymanie pelletu z dala od wilgoci, a jednocześnie chronią przed zapaleniem. Dodatkowo pellet przechowywany w workach łatwiej przenieść z miejsca na miejsce, zachowując przy tym czystość. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zakup specjalnego silosu na pellet. Takie konstrukcje mają zazwyczaj sześć metrów sześciennych i umożliwiają wygodne przechowywanie paliwa.

worki na pellet

Sprawdź ofertę worków na pellet dostępną w sklepie Folmi: 

https://www.folmi.pl/sklep/kategorie/worki-na-pellet

Pellet bezpiecznie przechowywany przez cały sezon grzewczy

Nadchodzą chłodne dni, a wraz z nimi konieczność ogrzewania pomieszczeń. Pellet jako ekologiczna alternatywa dla innych materiałów opałowych cieszy się dużą popularnością. By w maksymalnym stopniu zachować jego wydajność, warto zadbać o odpowiednie przechowywanie. Za pośrednictwem firmy Folmi możesz nabyć bezbarwne worki na opał, w tym worki na pellet, także z nadrukiem.

Pełną ofertę worków na opał można przejrzeć na stronie: 

https://www.folmi.pl/sklep/kategorie/worki-na-opal-2