Porcelana, którą bez problemu umyjesz w zmywarce

naczynia w zmywarce

Konieczność dbania o porcelanowe naczynia w nieco ostrożniejszy sposób niż o te wykonane z innych materiałów, raczej nie jest obca nikomu, kto kiedykolwiek posiadał porcelanowy serwis. Jest to niestety dość problematyczne, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę mycie takich naczyń w odpowiednich detergentach, uważając, żeby się nie potłukły. O wiele łatwiej byłoby je umyć w zmywarce, jednak teoretycznie nie powinno się tego robić. Czy na pewno?

Przeciwwskazania do mycia porcelany w wysokiej temperaturze

Powodów, dla których porcelana może utracić swój blask jest kilka. Jeżeli nasze naczynia mają kolorowe zdobienie, mycie w zmywarce może je zniszczyć. Liczy się tutaj metoda wykonywania wzorów – te, których szkliwo jest malowane ręcznie są najbardziej narażone na starcie się ozdób. Nie lepiej jest w przypadku, gdy zdobią je wzory wykonane ze złota, srebra i platyny. Takie zdobienia również po myciu w zmywarce mogą stracić swój dawny blask czy wytrzeć się. Porcelana źle reaguje na duże zmiany temperatur – dlatego też zaleca się, aby nie używać jej do podgrzewania jedzenia czy napojów w kuchence mikrofalowej. Niestety, to samo dotyczy zmywarek – mycie porcelany w wysokiej temperaturze zdecydowanie odpada. Na szczęście w większości urządzeń mamy kilka zakresów temperatur, tak, aby móc umyć również delikatniejsze i bardziej wrażliwe na ciepło naczynia.

Jaką porcelanę można umyć w zmywarce?

Jak się jednak okazuje, zdarzają się przypadki, w których nie ma przeciwskazań do mycia porcelanowych naczyń w zmywarce – jednak mimo wszystko należy zachować ostrożność.  Po pierwsze – rekomenduje się zakup porcelany u sprawdzonych producentów takich, jak Porcelana24.pl. Dzięki temu nie tylko będziemy mieć pewność, że nasze naczynia wykonane są z materiału dobrej jakości, dodatkowo będziemy mieć możliwość rozwiązania ewentualnego problemu u dystrybutora, ponieważ firma udziela gwarancji na swoje produkty.

Na dodatek, kupując porcelanę u zaufanego sprzedawcy, powinniśmy otrzymać informację – czy to na stronie, w opisie produktu, na opakowaniu lub na samym naczyniu – czy ten konkretny serwis nadaje się do mycia w zmywarce bądź podgrzewania w kuchence mikrofalowej. Jeżeli taką informację znajdziemy, to nawet jeżeli naczynie posiada zdobienia czy wzorki, mycie go w zmywarce jest całkowicie bezpieczne.

Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie sprawdzić zaleceń producenta, a chcemy skorzystać ze zmywarki, to najbezpieczniej będzie to zrobić z naczyniami bez wzorów czy ozdób oraz bez fragmentów wykonanych z innych materiałów. Jeżeli ustawimy odpowiednią temperaturę, to nic nie powinno im się stać. Należy jednak zaniechać mycia w zmywarce w przypadku starej porcelany, na przykład serwisu, który jest w rodzinie od lat, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak wpłynął na niego długi okres przechowywania i jak zachowa się pod wpływem temperatury.