Polerowanie samochodu – korekta lakieru

polerowanie samochodu

Jego celem jest przede wszystkim usunięcie zarysowań na samochodzie, osiągnięcie lśniącego i nasyconego koloru lakieru. Auto po tego typu zabiegu powinien wyglądać jak nowy. Zlecenie tej czynności możliwe jest w warsztatach, lecz w celu zaoszczędzenia pieniędzy można wykonać go własnoręcznie. Czas pracy przy nadwoziu w sposób profesjonalny zajmie wiele czasu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i w potrzebne przedmioty.

Co będzie potrzebne do korekty lakieru?

Najważniejszymi rzeczami, bez których nie będzie możliwe wykonanie zabiegu, to środki do polerowania samochodu, pady, gąbki, polerka, taśma do oklejenia i preparat odtłuszczający. Przed rozpoczęciem korekty należy umyć dokładnie całe auto, aby nie było na nim żadnych niepożądanych elementów takich jak: piasek, błoto itp. Ważny jest wybór odpowiedniej pasty, co pozwoli na skrócenie czasu pracy, poprawę efektu i trwałość.  Gdyby tego typu zabrudzenia zostały na powierzchni pojazdu, lakier mógłby zostać dodatkowo zarysowany. Specjalna polerka do karoserii powinna mieć regulację prędkości (zwykła szlifierka kątowa nie posiada takiej opcji).

Polerowanie krok po kroku

Przed rozpoczęciem polerowania samochód umieścić w chłodnym i zacienionym miejscu. Części chromowane i plastikowe ozdoby i uszczelki powinny być zabezpieczone taśmą. Nałożenie pasty nie mogłoby spowodować trwałe uszkodzenie lub trudne do usunięcia zabrudzenia, a w konsekwencji wzrost kosztów całego zabiegu. Następnie substancję polerską można nałożyć na pad lub bezpośrednio na lakier. Ważne jest, aby nie nakładać nadmiernej ilości środka. Podczas polerowania należy wykonywać ruchy obrotowe i krok po kroku wypolerować wszystkie fragmenty karoserii. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby nadmienie nie przegrzewać powierzchni blacharskiej. W czasie pracy pady ulegają zabrudzeniu, można to zauważyć, gdy pasta nie będzie wypracowywana na nadwoziu, tylko będzie zostawała na jego płaszczyźnie. Wtedy powinien on zostać wymieniony lub wyczyszczony. Czyszczenie jest proste, wystarczy go zdjąć, umyć w ciepłej wodzie i wycisnąć z niego pastę. Po tym odczekać jakiś czas aż wyschnie. Gdy jeden z elementów zostanie skończony, pozostałości po środku do polerowania auta. Jej usunięcie umożliwia preparat do odtłuszczania. Pozwala to na sprawdzenie wykonanego zabiegu i oceny postępów.

Co zrobić po polerce?

Jeśli cała karoseria jest już pozbawiona rys, trzeba umyć samochód za pomocą wody pod ciśnieniem, szamponu i miękkiej gąbki. Przed wyschnięciem powierzchni, tak jak po każdym myciu całą karoserię należy osuszyć i nałożyć wosk lub powłokę ceramiczną. Po dobrze wykonanym zabiegu w lakierze powinno odbijać się wszystko, co go otacza.