Polar strażacki — ciepły ubiór roboczy na zimę

polar strażacki

Praca w niskich temperaturach jest dodatkowym utrudnieniem w zawodzie strażaka. Mróz, marznące opady oraz śnieg znacznie zmniejszają komfort pracy i prowadzą do wychłodzenia ciała. Szczególne znacznie ma to dla służb ratowniczych, które ryzykując własne zdrowie i życie spieszą z pomocą innym. Odzież robocza przystosowana do odpowiedniej pogody, pomaga zmierzyć się z wyzwaniami stojącymi przed pracownikami służb. Ciepły polar strażacki stanowi jeden z elementów wyposażenia jednostek państwowych i ochotniczych straży pożarnych. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Odzież przystosowana do zimowych warunków

Jednym z pierwszych ważnych kryteriów wyboru polara strażackiego powinna być gramatura materiału. Tkanina poliestrowa o odpowiedniej grubości i gęstości zapewni właściwą ochronę przed oddziaływaniem niskich temperatur, oraz zachowa ciepło wewnątrz. Pozwoli ona także na swobodną wymianę powietrza między skórą i otoczeniem, a to ograniczy pocenie ciała i zabezpieczy przed oddziaływaniem wilgoci z zewnątrz. Dobrze, by zimowy polar dla strażaka miał gramaturę powyżej 200g. Warto sprawdzić również, czy odzież ma wykończenie antypillingowe, które zapobiegnie mechaceniu (aspekt czysto estetyczny).

Zamawiając polar straż pożarna powinniśmy wziąć pod uwagę inne właściwości odzieży. Ważna będzie między innymi długość bluz, ich rozmiar, czy jakość wykonania zamka. Przydatne, aby polar posiadał stojący kołnierz z dodatkowym zabezpieczeniem zamka pod brodą, co zapobiegnie wychłodzeniu. Warto zwrócić także uwagę na regulację obwodu w pasie i wokół nadgarstków. Dzięki niej strażak będzie mógł lepiej zabezpieczyć swoje ciało zimą, ściągając materiał i dopasowując go do siebie. Ściągacze rękawów posiadają dodatkowe rzepy, które utrzymują rękawy na swoim miejscu.

Kiedy skorzystanie z ciepłego polara okaże się niezbędne? Strażacy mogą nosić bluzy między innymi pod Nomexem, jako dodatkową barierę chroniącą przed chłodem. Bluzy sprawdzą się także jako odzież wierzchnia zakładana na czas szkoleń lub zabezpieczenia medycznego. Polary to część garderoby, która równie dobrze przyda się na jednostce podczas przerwy między akcjami. Polary posiadają wygodne kroje, dlatego nie ograniczają ruchów strażaka nawet podczas intensywnych akcji ratunkowych.

Haftowany napis na polarze strażackim

Ważnym atrybutem odzieży, który odróżnia ją od tradycyjnych ubrań roboczych, są haftowane napisy. Polary strażackie uzupełnia się zwykle o emblematy odnoszące się do nazwy jednostki gaśniczej, czy miejscowości jej działania. Scala to członków i sprawia, że jeszcze bardziej identyfikują się ze swoim zawodem oraz jednostką. Bluza może zyskać haftowany napis z przodu lub na plecach, zgodnie z przewidzianym projektem (realizujemy również indywidualne zamówienia). Przykładowo, zimowy polar PSP może posiadać haftowaną naszywkę na piersi oraz duży napis STRAŻ z tyłu odzieży. Emblemat wykonuje się w rozmaitych kolorach, które zwykle uzależnione są od koloru bluzy.

Na stronie https://www.barnabee.pl/polary,c61.html zamówić można zimowe polary z haftem dla różnych jednostek związanych z działaniem straży pożarnej. Do wyboru są między innymi wzory nawiązujące do działalności:

  • Państwowej Straży Pożarnej,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • Strażackiej Orkiestry Dętej,
  • Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Wśród dostępnych wzorów są także klasyczne polary z napisem „Straż pożarna” w różnych kolorach — czarnym, czerwonym, z żółtym, białym lub wielobarwnym haftem. Zimowe bluzy tworzy się zwykle w wersji unisex, co oznacza, że pasują one zarówno na sylwetkę mężczyzn, jak i kobiet.

Podsumowując, jak ustaliliśmy, ciepły polar stanowi niezbędny element zimowej odzieży strażaka, zarówno ochotnika jak zawodowca. Zakładany w czasie akcji stanowi dodatkową barierę przed działaniem niskich temperatur. Dobrze sprawdza się zwłaszcza w zastępstwie do koszarówek, które odsłaniają ciało przy każdym ruchu. Przy zamawianiu polaru strażackiego należy zwrócić uwagę na wykonany haft, który powinien być związany z naszą jednostką.