Płyny do mycia szyb – podstawowe informacje

mycie szyb

Czyste szyby to jeden z głównych wyznaczników dbałości o porządek w domu. Wielkie, przeszklone powierzchnie, tak często spotykane w dzisiejszych domostwach, wymaga użycia dobrej klasy płynów do mycia szyb. Utrzymanie czystości powierzchni szklanych nie jest bowiem wcale łatwe. Nowoczesne środki czyszczące znacząco polepszają komfort prac, związanych z usuwaniem z nich zabrudzeń.

Płyny do mycia szyb – podstawowe informacje

Mechanizm działania tych produktów jest niezwykle prosty. Płyny do mycia szyb powodują oddzielenie się warstw osadów i zabrudzeń od powierzchni szkła, dzięki czemu możliwe jest ich stosunkowo łatwe usunięcie. Jednocześnie dochodzi do zmiany kwasowości, co z kolei prowadzi do rozkładu części zanieczyszczeń, a dodatkowym elementem, wpływającym na efektywność tego procesu jest zerwanie części wiązań cząsteczkowych. Wszystko to umożliwia bezproblemowe usuwanie zabrudzeń z szyb czy luster.

Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że płyny do mycia szyb, takie jak np. https://www.clineo.pl/dom/sprzatanie/mycie-szyb/ służą często jako uniwersalny środek czyszczący do powierzchni szklanych. Używane są więc również do utrzymywania czystości luster, kabin prysznicowych czy szklanych elementów samochodowych. Czasami stosowane są też do czyszczenia innych gładkich powierzchni, na przykład – płytek ceramicznych. Spowodowane jest to ich cechami: dobry produkt tej klasy pozwala na wygodne użycie dzięki zamontowanemu spryskiwaczowi, a skład chemiczny często umożliwia uniknięcia tworzenia się uciążliwych smug podczas mycia i czyszczenia.

Płyny do mycia szyb – co zawierają?

Płyny do mycia szyb mogą nieznacznie różnić się składem, jednak praktycznie każdy z nich zawiera wodę, środki powierzchniowo czynne  oraz substancje zapachowe. W niektórych preparatach spotkać można również silikony, których użycia pozwala na ograniczenie tworzenia się smug na szybie. Ułatwia to znacząco pracę osobie myjącej okna, szczególnie przy dużej ich powierzchni. Coraz rzadziej można natomiast spotkać w płynach tego typu alkohol. Jest on obecnie często zastępowany cząsteczkami krzemu, pozwalającymi na długotrwałe utrzymanie czystości powierzchni szklanych.

Przy wyborze płynu do mycia szyb warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość wspomnianych substancji aktywnych, gdyż to one przede wszystkim wpływają na łatwość oczyszczania powierzchni. W dobrej jakości produktach ich udział jest zwykle większy od 5%. Niektóre osoby zwracają również uwagę na udział w składzie płynu silikonów, które – jak już wcześniej zauważono – ułatwiają czyszczenie szyb, gdyż ograniczają możliwość pojawiania się smug.