Pensjonat w Karpaczu – długi weekend w Karkonoszach

Karpacz

Karkonosze od lat przyciągają rzesze turystów. Są świetną propozycją urlopową zarówno na wakacje, zimowe ferie oraz długie weekendy. Do odwiedzin zachęcają tutaj zarówno unikatowe góry, pachnące igliwiem lasy jak i historia oraz architektura regionu. Najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym pod Karkonoszami jest Karpacz. To miasto z wielowiekową przeszłością i fascynującymi zabytkami, z którego ruszycie wprost na górskie szlaki, gdzie zaznacie prawdziwej wolności i beztroski. Dowiedz się, dlaczego majówka w Karpaczu to świetny sposób na aktywny odpoczynek i jaki pensjonat w Karpaczu wybrać, by urlop był naprawdę udany.

Gdzie jest Karpacz?

Karpacz znajduje się w południowo-zachodniej Polsce. Administracyjnie leży na obszarze województwa dolnośląskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Republiki Czeskiej. Miasto położone jest nad kilkoma ciekami wodnymi, z których największą rzeką jest Łomnica. Karpacz zlokalizowany jest w niedużej odległości do większych polskich miast jak Wrocław, Wałbrzych i Jelenia Góra. Posiada także dobre połączenia komunikacyjne z Poznaniem, Szczecinem, a także czeską Pragą, co dodatkowo potęguje jego popularność.

Historia Karpacza

Przeszłość Karpacza jest bardzo ciekawa. W swojej historii znajdował się on w granicach wielu państw, królestw i księstw, co doprowadziło do powstania tutaj unikatowej architektury, a także dziedzictwa kulturowego, z którego niektóre zwyczaje zachowały się w regionie do czasów obecnych. Przeszłość miasta nieodłącznie związana jest z poszukiwaniem złota. W XII wieku powstała tutaj osada poszukiwaczy tego kruszcu, natomiast obecnie turyści mogą poznać dawne tradycje związane z jego pozyskiwaniem w okolicznych rzekach. Pierwsze zapiski o Karpaczu pojawiły się w księgach ponad dwa wieki później – pod koniec XIV wieku. W kolejnym czasie rozwijały się tutaj tradycje zielarskie i ziołolecznicze związane z przybyszami z Czech. W drugiej połowie XVII wieku Karpacz stał się celem pielgrzymkowym, z czym związana była budowa kaplicy świętego Wawrzyńca, która po dziś dzień znajduje się na najwyższym szczycie Karkonoszy – Śnieżce.

Karpacz był ośrodkiem tkackim oraz pasterskim, a te dziedziny gospodarki były ze sobą ściśle powiązane. W XIX wieku do Karpacza sprowadzono słynną Świątynię Vang i w tym samym wieku nastąpił turystyczny rozwój miasta, a razem z nim rozbudowa infrastruktury hotelowej, drogowej i usługowej. To stulecie wywarło ogromny wpływ na miasto i odtąd Karpacz stopniowo stawał się najważniejszym kurortem turystycznym po obecnie polskiej stronie Karkonoszy i całych Sudetów.

Największe atrakcje Karpacza – co zwiedzić ?

W Karpaczu znajdziemy wiele pozostałości po dawnej ciekawej historii miasta. Są to zarówno obiekty mieszkalne, restauracje i gospody, jak i świątynie oraz obiekty infrastruktury. Do największych atrakcji Karpacza należą:

  • Świątynia Wang – ten drewniany kościół powstał w norweskiej miejscowości Vang na przełomie XII i XII wieku. Został zbudowany z sosnowych bali bez użycia metalowych gwoździ. Jest dziś jedną z największych atrakcji Karpacza, która przyciąga rzesze turystów. Uważany jest za najstarszą zachowaną drewnianą świątynię znajdującą się na ziemiach Polski. W 1841 roku kościół w norweskiej Vang został rozebrany, aby przez Szczecin, Berlin i Malczyce trafić do najpiękniejszej dzielnicy Karpacza – Karpacza Górnego.
  • Zabudowa miejska z XIX/XX wieku – to zespół kamienic i budynków znajdujących się w centrum Karpacza. Budowle są świadkami dawnej historii i lokalnych tradycji architektonicznych, które możemy oglądać podczas spacerów miastem, na przykład ulicą Konstytucji 3 Maja.
  • Karczma Sądowa – to zbudowany w 1735 roku obiekt nawiązujący architektonicznie do dawnej historii. Na przestrzeni wieków mieściła się tu gospoda, siedziba władz lokalnych oraz jednostki sadownicze. W karczmie zatrzymywali się pielgrzymi i turyści odwiedzający miasto.
  • Kościół pw. Nawiedzenia NMP i kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa to sakralne zabytki, które obok Świątyni Wang stanowią piękne przykłady dawnej architektury sakralnej Karpacza.
  • Kaplica pw. św. Wawrzyńca na Śnieżce – ta drewniana kaplica została zbudowana w XVII wieku stając się centrum pielgrzymkowym. Znajduje się na samym szczycie Śnieżki, a jej rotundowy kształt stał się jednym z symboli miasta i Karkonoszy.
  • Karkonoski Park Narodowy – to zdecydowanie największa atrakcja Karpacza. Liczne szlaki, które prowadzą z miasta na tutejsze szczyty sprawiają, że miasto jest świetną bazą wypadową dla osób chcących aktywnie spędzić wypoczynek w górach. Majówka w Karpaczu to dla miłośników gór spacery m.in. na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy, Sudetów, a także całej Republiki Czeskiej. Jej wysokość sięga 1602 m n.p.m., a rozpościerające się z niej panoramy zachwycają.

Pensjonat w Karpaczu na długi weekend

Karpacz to idealne miejsce na spędzenie majówki lub długiego czerwcowego weekendu z Bożym Ciałem, a żeby urlop był naprawdę udany warto zatrzymać się w odpowiednim miejscu. Jeśli chodzi o pensjonat Karpacz zaoferuje niezwykły obiekt, który łączy w sobie ducha przeszłości z domową i przyjazną atmosferą oraz wyśmienitą kuchnią. Rodzinny pensjonat Leśny Dwór znajduje się w zabytkowym gościńcu pochodzącym z 1860 roku, a jego lokalizacja w Karpaczu Górnym gwarantuje łatwy dostęp do największych atrakcji miasta i szlaków Karkonoszy. Obiekt posiada też saunę i salę konferencyjną, dzięki czemu jest świetną propozycją na wyjazdy biznesowe. W hotelu honorowany jest Bon Turystyczny, a sam pensjonat posiada wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi. Należąca do pensjonatu restauracja Mamma Mia to kwintesencja włoskiej kuchni, która idealnie uzupełnia braki energii po całodziennych majowych wędrówkach górskimi szlakami i uliczkami Karpacza.