Olej rzepakowy – zdrowie płynące z natury
Olej rzepakowy często jest nazywany oliwą północy lub złotem północy. Ten powszechny w naszych sklepach olej jest często niedoceniany przez Polaków, którzy często wybierają dużo droższą i niezbyt nadającą się do smażenia oliwę z oliwek. To duży błąd, ponieważ olej rzepakowy w wielu aspektach przewyższa inne rodzaje oleju, w tym i oliwę. Jest niezastąpiony podczas codziennego gotowania, a spożywany w rozsądnych ilościach, ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Czy olej rzepakowy jest mniej zdrowy niż oliwa z oliwek?
W powszechnej opinii jednym ze zdrowszych tłuszczów jest oliwa z oliwek. Wynika to pewnie z faktu, że bogata w kwasy tłuszczowe Omega 3, dieta śródziemnomorska, której istotnym składnikiem jest właśnie oliwa z oliwek, jest uważana za jedną z najzdrowszych. Jej prozdrowotne właściwości wynikają głównie z faktu, że kwasy Omega 3 są niezwykle istotne z punktu widzenia funkcjonowania ciała ludzkiego, a organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie.
Bardzo mylne jest jednak stwierdzenie, że słynna oliwa z oliwek zawiera duże ilości takich kwasów. Zdrowie i witalność osób na diecie śródziemnomorskiej wynika głównie ze spożywania dużej ilości chudych ryb oraz owoców morza. W naszym klimacie dużo lepszym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych jest olej rzepakowy. Zawiera on 10 razy więcej kwasów Omega 3 niż oliwa z oliwek, co pozwala na zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na ten kwas, już po spożyciu dwóch łyżek złota północy.
W porównaniu z oliwą z oliwek, olej rzepakowy zawiera też 4 razy więcej witaminy E oraz charakteryzuje go niższa zawartość kwasów nasyconych. Olej rzepakowy ma także dużo większą temperaturę dymienia, przez co można go wykorzystywać wszechstronnie, nie obawiając się, że olej nabierze właściwości rakotwórczych.
Jak wybrać najzdrowszy olej rzepakowy?
Polska jest trzecim największym producentem rzepaku w Europie. Hodowane w naszym kraju odmiany są pozbawione szkodliwego kwasu erukowego oraz zminimalizowano w nich występowanie związków siarkowych. Nie uprawia się u nas także odmian modyfikowanych genetycznie. Wszystko to sprawia, że olej pozyskany z krajowego rzepaku jest najwyższej jakości.
Kraj pochodzenia rzepaku to jednak niejedyny czynnik wpływający na ogólne właściwości oleju. Równie ważny jest sposób jego tłoczenia. Warianty tłoczone na zimno, nierafinowane zachowują pełnię wartości odżywczych rośliny. Niestety, wystawianie takiego oleju na działanie wysokiej temperatury sprawia, że tworzą się w nim szkodliwe substancje. Najlepiej jest używać go do potraw przygotowywanych bez obróbki cieplnej. Jego wyrazisty aromat idealnie podkreśla smak sałatek i sosów.
Drugim wariantem oleju rzepakowego jest ten rafinowany, tłoczony na ciepło. Cechuje go neutralny zapach oraz dużo jaśniejszy kolor, niż w przypadku tłoczonego na zimno. Jego temperatura dymienia to 242 stopnie, w związku z tym doskonale nadaje się do przygotowywania potraw zarówno ciepłych, jak i zimnych. Oba oleje rzepakowe zawierają podobną ilość kwasów nienasyconych i steroli, przez co wybór pomiędzy nimi zależy głównie od sposobu ich wykorzystania.
Domowe SPA z olejem rzepakowym
Dzięki niezwykle bogatemu składowi, olej rzepakowy jest wprost idealny do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Zawarte w nim przeciwutleniacze zapobiegają starzeniu się skóry oraz doskonale nawilżają. Można go wykorzystać jako dodatek do kąpieli. Zmieszany z olejkiem zapachowym jest doskonałą alternatywą dla popularnych płynów czy kul musujących.
Olej ten sprawdzi się również do olejowania włosów. Wystarczy nałożyć go na włosy na około godzinę, a po tym czasie dokładnie umyć je szamponem. Bardzo dobre efekty uzyskuje się również, aplikując go na paznokcie. Wieczorem należy wmasować go w całą płytkę, a następnie nałożyć bawełniane rękawiczki. Takie zabiegi na pewno dodadzą urody każdej kobiecie.
Więcej informacji o oleju rzepakowym i jego właściwościach znajduje się na stronie olejrzepakowy.com, gdzie nie ma miejsca na nudę. Może się wydawać, że temat nie jest interesujący, jednak twórcy strony zdecydowanie obalają to stwierdzenie. Niektóre ciekawostki zaskakują, a każde zdanie pobudza ciekawość. Na pewno warto odwiedzić to miejsce!