Ogrzewanie podłogowe elektryczne – co warto wiedzieć

izolacja ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to ostatnimi laty jedna z popularniejszych form ogrzewania w budynkach mieszkalnych. Jest to opcja komfortowa i estetyczna, nie rzuca się w oczy a doskonale spełnia swoje zadanie.

Podstawowe fakty

Ogrzewanie podłogowe elektryczne charakteryzuje się tym, że równomiernie oddaje ciepło całą powierzchnią przy jednoczesnym zachowaniu neutralnej lub lekkiej ciepłoty przewodów. Ciepło rozchodzi się w okolicy stóp użytkownika a najpóźniej dociera w rejony głowy, co optymalnie wpływa na każdy organizm.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne najlepiej spełnia swoje zadanie, gdy posiadamy posadzkę z ceramicznych płytek, ponieważ ceramika świetnie oddaje ciepło a równocześnie nie ulega uszkodzeniom pod jego wpływem, do tego jest odporny na zmienne temperatury.

Z tej właśnie przyczyny na początku ogrzewanie podłogowe elektryczne oraz wodne stosowane były głównie w łazienkach, zwiększając wygodę ich użytkowania. Z czasem projektanci i inwestorzy rozszerzyli tę formę na inne pomieszczenia. Instalacja stanowi wtedy główne źródło utrzymania ciepła lub jest dodatkiem ratującym w chłodne i nieprzyjemne dni.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne i jego zalety

Polega na ułożeniu przewodów w wylewce jastrychowej albo mat i folii grzewczych bezpośrednio pod panelami czy płytkami. Jest to forma łatwiejsza w montażu i obsłudze od ogrzewania podłogowego wodnego, gdyż nie ma konieczności montowania dodatkowej pompy lub kotła. Ogrzewanie podłogowe elektryczne podłącza się do domowej puszki elektrycznej a koszt ogrzewania regulowany jest ogólnymi rachunkami za prąd. Niestety, w zależności od cen dystrybutora energii, koszt może wydawać się wysoki, ale świetnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych. Ten model ogrzewania sprawdzi się świetnie w budynkach i pomieszczeniach gdzie problematyczne jest zwiększenie grubości posadzki, ponieważ nie wymaga grubej warstwy wylewki. Przystępny panel sterowania umożliwia każdemu łatwą regulację temperatury.

Dla kogo przeznaczone jest ogrzewanie podłogowe elektryczne

Jeśli jesteś estetą, któremu nie podobają się duże i toporne kaloryfery zdolne ogrzać całe pomieszczenie, mieszkasz w domku jednorodzinnym lub mieszkaniu, cenisz sobie komfort i wygodę użytkowania, to właśnie dla Ciebie sklep Mikroenergetyka posiada w swojej ofercie wszelkie elementy składające się na ogrzewanie podłogowe elektryczne. To rozwiązanie na miarę przyszłości, warte inwestycji, która zwróci się z nawiązką.