Od czego zacząć wyrobienie paszportu?

wyrobienie paszportu

Jeżeli niebawem czeka Cię daleka podróż zagraniczna, koniecznie dowiedz się, czy nie potrzebujesz ważnego paszportu. O ile na terenie Unii Europejskiej możesz podróżować bez ograniczeń okazując jedynie dowód tożsamości, tak w przypadku niemal wszystkich państwa spoza tej strefy, będziesz potrzebował ważny paszport. Od czego zacząć jego wyrobienie i na jakie wydatki należy się przygotować? Dowiedz się wszystkiego z tego artykułu.

Jak uzyskać paszport?

Przede wszystkim nie zrobimy tego przez Internet. Niestety, aby wyrobić paszport musimy udać się osobiście do dowolnego biura paszportowego lub konsulatu. Dobrą wiadomością jest to, że nie musimy wybierać punktu paszportowego najbliższego naszemu miejsca zamieszkania – mamy tu pełną dowolność. Aby wyrobić paszport potrzebujesz dowód osobisty, zdjęcie paszportowe, wypełniony wniosek (pobierzesz go na miejscu w biurze paszportowym) oraz dowód uiszczenia opłaty za paszport. Skoro już o tym mowa, to ile musimy zapłacić za wydanie paszportu?

Koszty i zniżki

Aktualny koszt wyrobienia paszportu to 140 zł. Cena ta jest wartością bazową, od której możemy uzyskać stosowne ulgi i zniżki. Połowę mniej zapłacą m.in. emeryci i renciści, osoby z niepełnosprawnością, uczniowie, studenci a także rodzice i małżonkowie w rodzinach wielodzietnych. Z opłat za wyrobienie paszportu zwolnieni są seniorzy w wieku powyżej 70 lat, osoby będące pod stałą opieką MOPSu, żołnierze udający się za granicę w celach zawodowych a także posiadacze paszportu, który okazał się nieważny z przyczyn czysto technicznych.

Więcej informacji na temat kosztów wyrobienia paszportu można znaleźć na stronie: https://joblife.pl/prawo/ile-kosztuje-paszport/

Czas oczekiwania na paszport

Kolejna istotna sprawa to okres oczekiwania na wydanie dokumentu paszportowego. Niestety to właśnie on najczęściej odgrywa kluczową rolę, ponieważ o ile koszty nie są względnie wysokie i wszystko załatwimy od ręki, tak niestety czasu nie możemy sobie kupić. Na wydanie paszportu czekamy do 30 dni od momentu złożenia wniosku w biurze paszportowym. Co gorsza, w sytuacji kryzysowej okres ten może się wydłużyć.

Rozwiązaniem może być natomiast wydanie paszportu tymczasowego, który zgodnie z prawem, wydawany jest najszybciej jak to możliwe. Niestety nie daje nam to gwarancji, że uzyskamy go faktycznie znacząco szybciej, niż w przypadku paszportu tradycyjnego. Minusem jest również termin ważności paszportu tymczasowego, który wynosi 12 miesięcy.