Nowe drzwi wewnętrzne – jakie wybrać?

drzwi wewnętrzne

Z roku na rok producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania związane z drzwiami wewnętrznymi. Wszystko po to, aby zaspokoić potrzeby i oczekiwania swoich klientów.

To, jaki rodzaj wybierzemy, zależy w głównej mierze od funkcji pomieszczenia, gdzie będą zamontowane. Do strefy dziennej dobre są drzwi w pełni lub częściowo przeszklone, natomiast do pomieszczeń, w których wymagamy prywatności, takich jak łazienka najlepiej jest wybrać pełną stolarkę drzwiową o dobrej izolacyjności akustycznej.

Jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać?

Bardzo ważna jest zasada taka, aby drzwi wewnętrzne pasowały kolorystycznie do miejsca, w którym będą zamontowane. Z tego względu, że w domu mamy różne pomieszczenia to możemy zdecydować się na wybór kilku różnych skrzydeł pokojowych.

Stolarka drzwiowa może być dopasowana kolorystycznie do wykończenia ściany albo zupełnie odwrotnie, czyli wyraźnie się od niej odróżniać. Wiele osób decyduje się również na to, aby drzwi pokojowe ładnie komponowały się z kolorem podłogi.

Białe drzwi wewnętrzne – uniwersalne i praktyczne

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są drzwi białe, które są najczęściej wybierane i pasują praktycznie do każdego miejsca. Idealnie wyglądają przy zestawieniu z drewnianą podłogą, z płytkami czy podłogą wykonaną z żywicy. Osoby, które lubią niestandardowe rozwiązania i urządzają mieszkanie nowocześnie, mogą zdecydować się na modele kolorowe, które pozwalają stworzyć bardzo ciekawy efekt aranżacyjny.

Czy warto zamówić drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą?

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą. Idealnie pasują wówczas, gdy skrzydło posiada taki sam materiał, jaki był użyty do wykończenia ściany, ponieważ stają się one wtedy całkowicie niewidoczne.

Producenci oferują różnego rodzaju materiały wykończenia drzwi wewnętrznych. Można w nich zastosować taki materiał jak:

  • szkło,
  • lustro,
  • tapeta,
  • kamień,
  • beton,
  • blacha,
  • płytki ceramiczne.

W zależności od rodzaju pomieszczenia, w którym będą umieszczone, zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna strona drzwi może być inaczej wykończona. W modelach z ukrytą ościeżnicą stosuje się ukryte zawiasy i samozamykacz oraz zamki magnetyczne i uszczelki samoopadające. W takim modelu zamontowane są również dyskretne klamki.

Bezprzylgowe czy przylgowe drzwi pokojowe?

Drzwi do pokoju mogą mieć różną konstrukcję. Dlatego właściciel nieruchomości może zdecydować się na budowę przylgową albo bezprzylgową.

W pierwszym rozwiązaniu krawędź skrzydła posiada podcięcie i podczas zamykania nasuwa się je na ościeżnicę. Przylgowe skrzydło będzie również wystawać z ościeżnicy.

W drugim wariancie skrzydło posiada proste krawędzie i zawsze w pozycji zamkniętej jest wsunięte wewnątrz ościeżnicy. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie ukrytych zawiasów i uszczelek oraz niewielkie pochwyty i prosty wzór to będziemy mogli otrzymać dużą jednorodną płaszczyznę drzwi, która będzie wystawiać ze ściany zaledwie 1 cm.

Co wybrać do swojego domu?

W niektórych przedsiębiorstwach zajmujących się stolarkę drzwiową można także zamówić drzwi pokojowe z panelem ozdobnym. Posiadają one specjalną nadstawkę nad skrzydłem, która jest podwyższoną ościeżnicą. W zależności od producenta podwyższenie można zamówić do każdego modelu albo tylko do wybranych drzwi z konkretnej kolekcji.

Jak więc widać, wybór skrzydła nie koniecznie jest rzeczą prostą. Jeżeli natłok informacji i możliwości wyboru przytłacza kupującego, zawsze może się on zwrócić o pomoc do obsługi sklepu. W zaufanych miejscach można znaleźć fachową poradę i pomoc w wyborze idealnych drzwi.