Mazury

Większości z nas Mazury kojarzą się wielkimi jeziorami, żaglami i wypoczynkiem nad wodą. Jednak atrakcyjność tego regionu sprowadza się również do innych atutów. Oprócz terenów między Węgorzewem i Piszem mamy wciąż nieodkryte Mazury wschodnie, między innymi z Szeskimi Wzgórzami, niedużymi jeziorami polodowcowymi, lasami, rzekami i strumieniami.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się tamtejsze zabytki, choćby najwyższe w Polsce, nieczynne, mosty kolejowe w Stańczykach albo piramida-grobowiec w Rapie.

Nocleg dla grup na Mazurach: https://gopoland.travel/warmia-i-mazury/.

W co inwestują na wschodnich Mazurach?

Jeszcze trzydzieści lat temu rolnictwo północno-wschodnich powiatów obecnego województwa warmińsko-mazurskiego zdominowane było przez pegeery. Po upadku pegeerów ogromne areały ziemi porolnej przekazane zostały w dzierżawę lub zostały sprzedane. Obecnie na tych ziemiach rzucają się w oczy stada bydła, zasiewy zbóż i zalesienia. Bywa, że dotychczasowi właściciele sprzedają przynajmniej część swojego areału.

Jadąc od Gołdapi w kierunku Żytkiejm można natrafić na ogłoszenia o sprzedaży prywatnych działek nad tutejszymi jeziorami, między innymi nad Czarnem. Działki inwestycyjne są możliwe do kupienia w uzdrowiskowej Gołdapi. To może być opłacalne ze względu na obecność tutejszej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Natomiast w okolicy Szeskich Wzgórz nie są czymś odosobnionym podupadłe niewielkie gospodarstwa rolne, których właściciele chcą się przenieść do miasta. To może zainteresować mieszczuchów zamierzających zająć się agroturystyką.

Warto rozejrzeć się po mazurskich, niewielkich miasteczkach, jeśli ktoś chce wykupić tam działkę pod budowę domu jednorodzinnego.

A w innych częściach Mazur…

Oczywiście dużym zainteresowaniem cieszą się działki w otoczeniu Wielkich Jezior Mazurskich. Ich ceny nie za niskie, ale mogą „zapracować” skutecznie na przyszłość. Tymi działkami niejednokrotnie interesują się zasobni w pieniądze inwestorzy. Działki położone blisko linii brzegowej są na ogół przeznaczone na mariny, również z miejscami noclegowymi.

Pod względem inwestowania w ziemię ożywia się coraz bardziej Pojezierze Iławskie i okolice Mrągowa. Jednak bliskość wody, konkretnie jezior, nadal jest największym atutem przy zakupie działek na Mazurach. Oczywiście istotnym argumentem mogą być nieruchomości, czego przykładem okazały się budynki dawnych, niemieckich szkół, między innymi w gminie Kowale Oleckie, w okolicy Puszczy Boreckiej. Tutaj azyl dla siebie znaleźli między innymi dziennikarze i pisarze.