Konto osobiste przez internet – zalety i wady

konta bankowe

Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe są obecnie podstawowym narzędziem większości przeprowadzanych transakcji finansowych. Nieustannie trwa proces udoskonalania w tej dziedzinie, a głównym kierunkiem rozwoju jest bankowość internetowa. Rezultatem tych starań jest przede wszystkim rozpowszechnienie internetowych kont osobistych, a klienci banków coraz częściej decydują się na korzystanie właśnie z tej formy obsługi swoich finansów.

Rodzaje internetowych kont osobistych

Pojęcie konta internetowego obejmuje jego dwa rodzaje. Pierwszym i najpopularniejszym jest klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR). Jego podstawowym wyróżnikiem jest sposób założenia – zawsze dokonuje się to w placówce bankowej przez pracownika. Obsługa konta prowadzona jest za pośrednictwem oddziału banku. Klient ma dostęp do konta zarówno bezpośrednio w oddziale, jak i telefonicznie oraz, na życzenie, przez Internet. Dostęp do rachunku online umożliwia klientowi przeprowadzanie wszelkich transakcji. Drugim rodzajem internetowego konta osobistego jest direct konto – rachunek istniejący wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Banki coraz częściej oferują ten sposób obsługi finansów jako alternatywę dla standardowych ROR-ów, które jednak cały czas pozostają w większości przypadków pierwszym wyborem klientów, chcących mieć również dostęp do rachunku w oddziale swojego banku.

Pełna oferta kont bankowych dostępna jest pod adresem https://www.bankipromocje.pl/konta-osobiste.

Zalety konta bankowego przez internet

Pierwszą, podstawową zaletą konta w internecie jest szybkość i wygoda obsługi. Klient posiada praktycznie całodobowy dostęp do rachunku, możliwość zalogowania w każdym miejscu i o każdej porze, co ma ogromne znaczenie m.in. na wypadek choroby czy w dni świąteczne. W praktyce oznacza to również wielką oszczędność czasu wynikającą z braku konieczności dotarcia do placówki bankowej, oczekiwania w kolejce i obsługi przez pracownika. Posiadacz konta internetowego ma możliwość dokonywania automatycznie stałych zleceń przelewów (np. comiesięczne opłaty), zakładania kolejnych rachunków czy lokat. Konto internetowe to również realne oszczędności. Warunki są przejrzyste, a koszty obsługi niższe niż w przypadku rachunków tradycyjnych. Założenie konta internetowego jest na ogół bezpłatne, a prowizje bankowe za prowadzenie rachunku czy kartę płatniczą niższe. Bywa, że konto w internecie jest zupełnie darmowe. Internetowe konta osobiste są także obecnie opcją bezpieczną. Dotyczy to aspektów prawnych (ochrona środków i transakcji analogiczna jak w przypadku gotówki wpłacanej do kasy). Nad bezpieczeństwem rachunku w sieci i ochroną przed nieuprawnionym dostępem czuwają zatrudnieni w każdym banku specjaliści w dziedzinie programowania i bezpieczeństwa internetowego.

Wady konta bankowego przez internet

Oprócz niewątpliwych zalet konta internetowego, istnieją również mniej korzystne aspekty. Jednym z nich może być wyższa wysokość opłat w przypadku skorzystania przez posiadacza rachunku online z bezpośredniej obsługi przez placówkę bankową. W ten sposób banki niekiedy rekompensują sobie niższe prowizje za konta wirtualne. Innym negatywnym zjawiskiem dotyczącym kont internetowych bywa utrudniony dostęp do posiadanych środków. Odnosi się to przede wszystkim do rachunków wyłącznie wirtualnych bez możliwości bezpośredniej obsługi przez placówkę bankową, a narzucane przez banki limity wypłat bankomatowych mogą spowodować problemy z wypłaceniem jednorazowo większej ilości gotówki. Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo rachunku, przy czym problem stoi po stronie klienta, który musi wygenerować i regularnie modyfikować odpowiednie hasła dostępowe. Trzeba również wskazać, że konto osobiste przez internet nie jest propozycją dla każdego. Z całą pewnością nie można go polecić osobom słabo zorientowanym w funkcjonowaniu przestrzeni wirtualnej. Problem ten dotyczy np. seniorów oraz innych osób przywiązanych do tradycyjnych, papierowych form obsługi bankowej.

Skorzystaj z oferty profesjonalistów

Jeśli poszukujesz optymalnej dla siebie oferty internetowego konta osobistego powinieneś sprawdzić ofertę wielu banków. Ale będzie to czynność czasochłonna i nużąca. Gotowy ranking kont znajdziesz w serwisie https://www.bankipromocje.pl/, w którym przedstawiamy szczegóły ofert i analizujemy koszty wykonywanych przez banki czynności.