Maszyny workujące – działanie i zastosowanie

Maszyny workujące

Zadaniem maszyn do woreczkowania jest zapakowanie gotowego produktu do specjalnych folii (poduszek), które następnie są zgrzewane z trzech stron. Urządzenia te charakteryzują się bardzo dużą częstotliwością pracy. Co więcej, mogą one wejść w skład zautomatyzowanych systemów pakujących o bardzo dużej wydajności.

Maszyny pakujące — jak działają?

Sposób, w jaki maszyny do woreczkowania pakują wybrany asortyment, jest bardzo prosty. Urządzenia te wyposażone są w specjalne systemy zgrzewające. Za zgrzanie dolnej części woreczka, odpowiedzialny jest zaawansowany układ sterowania, który wyzwala impuls elektryczny inicjujący cały proces. Boczne krawędzie opakowań mogą być łączone za pomocą specjalnych grzałek lub systemów nawiewu gorącym powietrzem. Produkty do pakowania są najczęściej dostarczane automatycznie. Częstotliwość pracy maszyny do woreczkowania wynosi nawet do 25 cykli na minutę, aczkolwiek w praktyce jest ona zależna od trybu i programu pracy.

Charakterystyka maszyn do workowania

Jedną z najważniejszych zalet maszyn workujących jest wysoki stopień wydajności i automatyki pracy. Tak dobre osiągi maszyny te uzyskują, zużywając od 0,5 do 4,0 kW. Urządzenia te często wyposażone są w fotokomórkę krzyżową. Dzięki niej urządzenie aktywuje cykl pakowania jedynie wówczas, gdy w podajniku znajdują się torebki foliowe. Jest to bardzo istotna właściwość, biorąc pod uwagę dużą wydajność tych urządzeń. Maszyny workujące posiadają wbudowany licznik cykli, który pozwala zliczać liczbę spakowanych wyrobów w ciągu godziny. Urządzenia są przeznaczone do pracy z różnymi rodzajami produktów i z workami o zróżnicowanej długości.

Zastosowanie maszyn workujących

Maszyny do workowania mogą być wykorzystywane do wielu różnych zastosowań. Za ich pomocą można pakować gazety, czasopisma, a także zestawy produktów (np. gazety z artykułami promocyjnymi). Za pomocą maszyn można też pakować maseczki, zabezpieczając je tym samym przed działaniem otaczających je drobnoustrojów. Niektóre urządzenia mogą być wykorzystywane do pakowania żywności, a zwłaszcza kanapek, bułek, pieczywa itd. Sprzęt ten można z powodzeniem stosować podczas pakowania różnych akcesoriów, gadżetów i zestawów narzędzi. Jest to możliwe dzięki kompatybilności tych maszyn z folią o stosunkowo dużej grubości (najczęściej do około 50 mikrometrów).

Maszyny workujące znajdą swe zastosowanie w firmach produkcyjnych, magazynach, wydawnictwach, punktach medycznych, a także w hurtowniach i innych obiektach zajmujących się magazynowaniem, produkcją i dystrybucją żywności.