Maszyny robocze – zakup czy wynajem?

wózek widłowy

W związku z rozszerzeniem działalności albo nowym zleceniem pojawia się potrzeba wykorzystania maszyny roboczej budowlanej, którą firma nie dysponuje. Co wtedy? Lepiej od razu kupić niezbędny sprzęt czy zdecydować się na wynajem długoterminowy? Jakie urządzenia można wynająć?

Inwestycja w maszyny robocze budowlane zazwyczaj wymaga dużych nakładów finansowych, o które trudno na starcie działalności, dlatego coraz więcej firm decyduje się na wynajem długoterminowy. Wynajmuje się zarówno ciężkie maszyny robocze, jak i np. wózki widłowe. Często jednak potencjalni klienci wypożyczalni zastanawiają się, czy to się rzeczywiście opłaca?

Jakie są zalety wynajmu?

O wynajmie długoterminowym mówi się wówczas, gdy umowę zawiera się na okres od 12 do 60 miesięcy. W przypadku na przykład podnośników, klient może korzystać z wybranej maszyny przez cały czas trwania umowy we własnej lokalizacji. W ramach wynajmu świadczona jest obsługa serwisowa, dokonywane są przeglądy UDT i konserwacje. Co istotne, ubezpieczenie urządzenia pokrywa właściciel. Jeżeli dojdzie do awarii, to wybrane wypożyczalnie zapewniają maszynę zastępczą. Klient nie musi się martwić o żadne dodatkowe koszty albo problemy wynikające z niemożności użytkowania sprzętu. Właśnie dlatego to rozwiązanie zyskuje na popularności zarówno wśród niewielkich firm, jak i dużych koncernów, które potrzebują np. ładowarki teleskopowej tylko na czas realizacji jednego projektu. Dodatkowy plus – korzystając z wynajmu, ma się do dyspozycji bardzo szeroką ofertę sprzętu – można dostosować model maszyny do konkretnego zadania.

podesty ruchome

Więcej na temat dostępnych maszyn roboczych i zasad wynajmu długoterminowego znajdziecie tu: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Jakie maszyny można wynająć?

Jedną z firm oferujących wynajem krótkoterminowy i długoterminowy maszyn budowlanych jest RIWAL. Oferuje na wynajem zarówno podesty ruchome, jak i ładowarki teleskopowe oraz wózki widłowe. W ofercie mamy podesty na przyczepkach wykorzystywane np. przy przycinania zieleni i montażu reklam zewnętrznych, podesty przegubowe, masztowe doskonałe do centrów logistycznych, podnośniki nożycowe przeznaczone do prac wykończeniowych i instalacyjnych, a także zwyżki teleskopowe umożliwiające dostęp nawet do trudno dostępnych miejsc – łącznie 95 różnych typów urządzeń (do Państwa wiadomości – flota w Polsce 1850 maszyn). Prowadzimy również wynajem ładowarek teleskopowych, czyli wózków jezdniowych ze zmiennym wysięgiem podnoszącym od 2,5 do 24 t na wysokość od 5,79 m do 30 m. Dysponujemy także wózkami widłowymi zarówno terenowymi i wysokiego składowania.

A może jednak zakup?

A może jednak warto rozważyć zakup urządzenia? Jeżeli maszyna ma być używana przy większości zleceń, zakup będzie korzystniejszy pod względem ekonomicznym. Zanim podejmie się ostateczną decyzję, warto sprawdzić, czy maszynę da się leasingować albo otrzymać na nią dotację. Dodatkowo istotna jest też kwestia utrzymania parku maszynowego zgodnie z obowiązującymi przepisami i koszty dodatkowe, o których wspomniano w kontekście wynajmu – konserwacja i serwisowanie. Dobrym wyborem może być kupno maszyny używanej. Tutaj trzeba tylko zwrócić uwagę na jej stan, a w razie potrzeby wliczyć w koszty ewentualne naprawy.