Maszyny offsetowe – jak działają?

maszyny offsetowe

Maszyny offsetowe zapewniają wysoką jakość druku oraz doskonale sprawdzają się przy dużych wolumenach. Mimo że pierwsze tego typu urządzenie powstało już w 1875 roku, offset wciąż jest chętnie stosowaną techniką druku. Jak zbudowane są zatem maszyny offsetowe? I jak działają? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Maszyna offsetowa – z czego się składa?

Maszyna offsetowa składa się tzw. zespołu drukującego, czyli układu wałków i cylindrów. W każdym takim zespole znajdują się trzy cylindry:

  • formowy – zakłada się na niego matrycę,
  • pośredni – określany jest też mianem „gumowego”,
  • dociskowy – określany jest też mianem „drukowego”.

Do tego dochodzą systemy wałków, które rozprowadzają farbę, a także roztwór nawilżający na cylinder formowy. To, ile zespołów drukujących znajdzie się w maszynie, zależy od urządzenia. Bardzo często spotyka się sprzęty z czteroma zespołami drukującymi. Każdy z nich przeznaczony jest dla jednego koloru podstawowego:

  • C – jest to cyjan, czyli jasny odcień niebieskiego,
  • M – jest to magenta, czyli kolor zbliżony do fuksji lub karmazynu,
  • Y – jest yellow, czyli żółty, a konkretnie – jasny, bladożółty,
  • K – jest to czarny, czyli tzw. key colour.

Sprzęty o wyższym poziomie zaawansowania wyposażone są dodatkowo w piaty zespół – jest to tzw. zespół lakierujący. Jego zadaniem jest aplikacja lakieru, dzięki któremu druk jest lepiej utrwalony i zyskuje większe walory estetyczne.

Jak działa maszyna offsetowa?

Działanie maszyny offsetowej nie jest wyjątkowe skomplikowane. Układ farbowy, który składa się z kilku wałków, nakłada farbę drukarską na wałek formowy (na który wcześniej zakłada się matrycę). Później dochodzi do odbicia wzoru matrycy na wałku gumowym, a następnie – na wałku dociskowym. Ów wałek odpowiada również za zaaplikowanie farby na arkusze, które przesuwają się pod wałkami

Mimo że maszyna składa się jedynie  z czterech zespołów drukujących, w ten sposób powstaje tzw. druk wielokolorowy. Jest to możliwe dlatego, że poszczególne barwy mieszają się ze sobą w odpowiednich proporcjach. Kolory zależą z kolei od wielkości punktów rastrowych, które umieszczone są na matrycy. Im są one większe, tym więcej farby na nich się znajduje. W ten sposób, dobierając odpowiednią wielkość punktów, można uzyskać większą rozpiętość tonalną.

Rodzaje maszyn offsetowych

W zależności od podłoża drukowego można wyróżnić dwa rodzaje maszyn offsetowych:

  • arkuszowe maszyny offsetowe – zaprojektowane są z myślą o drukowaniu w formatach od od A4 do A0, gramatura zwykle mieści się w przedziale od 40 do 300 g/m²,
  • zwojowe maszyny offsetowe – dzielą się na: maszyny gazetowe (w których druk farbami utrwalany jest przez absorpcję) oraz maszyny do drukowania kolorowych czasopism (gdzie farby utrwalają się poprzez odparowanie rozpuszczalnika w podwyższonej temperaturze).

Maszyny offsetowe w Emergraf

Planujesz zakupić maszynę offsetową w przyszłości? A może potrzebna Ci jest ona już teraz? Jeśli tak, zgłoś się do Emergraf! Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *