maszyny offsetowe

Maszyny offsetowe zapewniają wysoką jakość druku oraz doskonale sprawdzają się przy dużych wolumenach. Mimo że pierwsze tego typu urządzenie powstało już w 1875 roku, offset wciąż jest chętnie stosowaną techniką druku. Jak zbudowane są zatem maszyny offsetowe? I jak działają? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Maszyna offsetowa – z czego się składa?

Maszyna offsetowa składa się tzw. zespołu drukującego, czyli układu wałków i cylindrów. W każdym takim zespole znajdują się trzy cylindry:

  • formowy – zakłada się na niego matrycę,
  • pośredni – określany jest też mianem „gumowego”,
  • dociskowy – określany jest też mianem „drukowego”.

Do tego dochodzą systemy wałków, które rozprowadzają farbę, a także roztwór nawilżający na cylinder formowy. To, ile zespołów drukujących znajdzie się w maszynie, zależy od urządzenia. Bardzo często spotyka się sprzęty z czteroma zespołami drukującymi. Każdy z nich przeznaczony jest dla jednego koloru podstawowego:

  • C – jest to cyjan, czyli jasny odcień niebieskiego,
  • M – jest to magenta, czyli kolor zbliżony do fuksji lub karmazynu,
  • Y – jest yellow, czyli żółty, a konkretnie – jasny, bladożółty,
  • K – jest to czarny, czyli tzw. key colour.

Sprzęty o wyższym poziomie zaawansowania wyposażone są dodatkowo w piaty zespół – jest to tzw. zespół lakierujący. Jego zadaniem jest aplikacja lakieru, dzięki któremu druk jest lepiej utrwalony i zyskuje większe walory estetyczne.

Jak działa maszyna offsetowa?

Działanie maszyny offsetowej nie jest wyjątkowe skomplikowane. Układ farbowy, który składa się z kilku wałków, nakłada farbę drukarską na wałek formowy (na który wcześniej zakłada się matrycę). Później dochodzi do odbicia wzoru matrycy na wałku gumowym, a następnie – na wałku dociskowym. Ów wałek odpowiada również za zaaplikowanie farby na arkusze, które przesuwają się pod wałkami

Mimo że maszyna składa się jedynie  z czterech zespołów drukujących, w ten sposób powstaje tzw. druk wielokolorowy. Jest to możliwe dlatego, że poszczególne barwy mieszają się ze sobą w odpowiednich proporcjach. Kolory zależą z kolei od wielkości punktów rastrowych, które umieszczone są na matrycy. Im są one większe, tym więcej farby na nich się znajduje. W ten sposób, dobierając odpowiednią wielkość punktów, można uzyskać większą rozpiętość tonalną.

Rodzaje maszyn offsetowych

W zależności od podłoża drukowego można wyróżnić dwa rodzaje maszyn offsetowych:

  • arkuszowe maszyny offsetowe – zaprojektowane są z myślą o drukowaniu w formatach od od A4 do A0, gramatura zwykle mieści się w przedziale od 40 do 300 g/m²,
  • zwojowe maszyny offsetowe – dzielą się na: maszyny gazetowe (w których druk farbami utrwalany jest przez absorpcję) oraz maszyny do drukowania kolorowych czasopism (gdzie farby utrwalają się poprzez odparowanie rozpuszczalnika w podwyższonej temperaturze).

Maszyny offsetowe w Emergraf

Planujesz zakupić maszynę offsetową w przyszłości? A może potrzebna Ci jest ona już teraz? Jeśli tak, zgłoś się do Emergraf! Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.