Listwy przysufitowe – co warto wiedzieć?

listwa przysufitowa

Listwy sufitowe coraz częściej pojawiają się w nowocześnie aranżowanych domach i mieszkaniach. Przeżywają odrodzenie, ponieważ przez pewien czas były zapomniane, jednak na nowo się do nich wraca. Wszystko to za sprawą ich bogatej estetyki oraz ciekawych walorów dekoracyjnych. Listwy cechują się ogromnym zróżnicowaniem, ponieważ do ich produkcji można wykorzystać wiele różnych materiałów. Różnią się od siebie parametrami technicznymi, więc dobranie odpowiednich listew sufitowych do wybranych pomieszczeń nie będzie żadnym problemem.

Listwy sufitowe coraz częściej pojawiają się w nowocześnie aranżowanych domach i mieszkaniach. Przeżywają odrodzenie, ponieważ przez pewien czas były zapomniane, jednak na nowo się do nich wraca. Wszystko to za sprawą ich bogatej estetyki oraz ciekawych walorów dekoracyjnych. Listwy cechują się ogromnym zróżnicowaniem, ponieważ do ich produkcji można wykorzystać wiele różnych materiałów. Różnią się od siebie parametrami technicznymi, więc dobranie odpowiednich listew sufitowych do wybranych pomieszczeń nie będzie żadnym problemem.

Listwy sufitowe – na jakie rodzaje można je podzielić?

Dobierając dla siebie listwy sufitowe warto mieć świadomość tego, że można je podzielić na różne rodzaje, w tym zakresie wyróżnia się m.in. wiele wzorów. Na samym początku trzeba jednak zastanowić się nad tym, jakie konkretnie listwy będą potrzebne w danych pomieszczeniach i jak chce się je wykańczać. Ze względu na przeznaczenie listew sufitowych można je podzielić na:

  • karniszowe,
  • gzymsowe.

Gzymsowe używane są wszędzie tam, gdzie zainteresowanym zależy na wykończeniu powierzchni ścian. Służą do zamaskowania wszelkich szczelin i niedoskonałości, które powstają na łączeniach ściany z sufitem. To oryginalny dodatek, który bez problemów podkreśli styl danego wnętrza, więc nic dziwnego, że takie listwy są coraz chętniej montowane w wielu pomieszczeniach. Na uwagę zasługuje oczywiście to, że proces ich montażu można przeprowadzić samodzielnie, wystarczy do tego kilka podstawowych narzędzi. Listwy tego typu pasują do wnętrz minimalistycznych, angielskich, skandynawskich czy też toskańskich. W związku z tym warto się do nich przekonać i wypróbować je w swoich aranżowanych pomieszczeniach. Gzymsowa wersja listew może posłużyć zainteresowanym do odcięcia kolorów. Listwa gzymsowa pomoże także w ukryciu różnorodnych kabli i przewodów.

listwa przysufitowa

Drugą opcją, na którą można się zdecydować są listwy karniszowe. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie w pomieszczeniach zastosowanie znajdą firany oraz zasłony. Jeśli ich mocowanie nie prezentuje się zbyt estetycznie, wtedy strzałem w dziesiątkę będą listwy sufitowe. Karniszowa wersja takich listew będzie w tym przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ takie mocowania zostaną bardzo skutecznie zasłonione. Listwy z tej kategorii skutecznie zamaskują wszelkie karnisze. Połączenie szyn z tekstyliami okiennymi będzie w takiej sytuacji niewidoczne, a domownicy będą mogli cieszyć się pięknie urządzonymi wnętrzami. W tym przypadku można postawić na listwy oświetleniowe, które sprawdzą się przede wszystkim późnymi wieczorami.

Listwy sufitowe – różnorodne materiały i bardzo łatwy montaż

Listwy sufitowe zdobywają uznanie głównie ze względu na to, iż produkuje się je z różnorodnych materiałów, dlatego użytkownicy nie mają trudności z tym, aby dobrać do swoich pomieszczeń takie listwy, które pozostaną tam na bardzo długi czas i okażą się wytrzymałe. Do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim płyty MDF, ale też:

  • poliuretan,
  • polistyren XPS,
  • styropian.

Istnieją również modele wykonywane z gipsu, dlatego też warto zapoznać się z konkretnymi ofertami, a dopiero potem zdecydować się na takie listwy, które okażą się dla użytkowników absolutnym strzałem w dziesiątkę. Atutem listew sufitowych jest to, że cechują się:

  • wysoką dbałością o detale,
  • niezawodnością i funkcjonalnością,
  • bogatym wzornictwem,
  • wykorzystaniem surowców z najwyższej możliwej półki.

W związku z tym warto zakupić takie listwy sufitowe do swojego mieszkania lub też domu i cieszyć się ich użytecznością. Zainteresowani będą mogli je w krótkim czasie zamontować i nie zaczną narzekać na ich solidność. Listwy są odporne na zarysowania i różnorakie uszkodzenia mechaniczne. Nie ma też ryzyka powstawania odpryśnięć, radzą sobie z wilgocią, a dodatkowo są łatwe w docinaniu, więc montaż będzie bardzo przyjemnym i krótkim doświadczeniem.

Listwy sufitowe – doskonałe wykończenie do każdego wnętrza

Jeśli kogoś interesuje doskonałe wykończenie do każdego typu wnętrza, warto zastanowić się nad zakupem listew sufitowych, niezależnie od tego czy będą one w wersji gzymsowej czy też karniszowej. Zamaskowanie niedoskonałości, kabli, przewodów oraz łączeń to bardzo ważna rzecz, jeśli chce się osiągnąć optymalne efekty dekoracyjne. Tyczy się to nie tylko salonów, ale też sypialni czy pomieszczeń gościnnych i dziecięcych. Do prac montażowych nie trzeba angażować profesjonalistów, wszystko wykona się samemu, a zainteresowanym pozostanie dobranie odpowiedniego modelu listew, które będą pasować do stylu wykańczanego wnętrza. Do dyspozycji ma się jednak wiele różnych opcji oraz oryginalnych wzorów. 

Musimy także pamiętać, że odpowiednio dobrana listwa przypodłogowa do listew przysufitowych pozwoli nam na podkreśleniu walorów naszego wnętrza.