Kompas – co powinniśmy o nim wiedzieć?

kompas

Poruszanie się w terenie jest niekiedy bardzo problematyczne. Właśnie dlatego powinniśmy wcześniej zaopatrzyć się w przedmioty nawigacyjne, wśród których ogromną popularnością cieszą się kompasy. Sprawnie wskazują kierunki, którymi powinniśmy podążać, aby dojść do celu. W jaki sposób działa kompas? Jakie rodzaje kompasów możemy wyróżnić? Jak dokonać wyboru kompasu?

W jaki sposób działa kompas?

Kompas to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest wyznaczenie i odnalezienie wybranej trasy. Za pośrednictwem przyrządu określimy podstawowe kierunki świata. Wystarczy spojrzeć na igłę magnetyczna, która pokazuje nam, gdzie aktualnie się kierujemy. Kompas posiada właściwości magnesu, a także dwa bieguny – południowy i północny. Odpowiednie umieszczenie przedmiotu sprawia, że przyrząd w dowolnym momencie wskazuje nam północ i południe. W zdecydowanej większości przypadków końce igły są w jakiś sposób oznakowane. Przykładem jest chociażby czerwona i biała końcówka, gdzie ta pierwsza wyznacza północny kierunek, a biała – południowy. W celu minimalizacji drgań, wnętrze wypełniane jest za pomocą specjalnego płynu. Jest to niemalże gwarancja satysfakcjonującej stabilności i precyzyjnego pomiaru.

Jakie rodzaje kompasów możemy wyróżnić?

Dość popularny jest kompas tradycyjny, jego klasyczna budowa została opisana w poprzednim akapicie. Innowacją są współczesne kompasy cyfrowe- swoje działanie opierają na danych z satelity. Pamiętajmy jednak o tym, że urządzenie to może okazać się zawodne, jeśli warunki atmosferyczne nie są wystarczająco korzystne. Nie jest to sprzęt przeznaczony do typowego survivalu, co warto mieć na uwadze. Istnieje również kompas płytkowy, jego cechą charakterystyczną jest to, że może być noszony na szyi. Alternatywnym rozwiązaniem jest kompas pudełkowy, kapsuła zamykana jest w pudełku. Doskonałym przykładem jest klasyczna busola.

Jak dokonać wyboru kompasu?

Kompas to urządzenie, które niekiedy może mieć dla nas ogromne znaczenie. Dlatego tak ważne jest, aby jego wybór był prawidłowy. Warto zwrócić uwagę na szybkość reakcji na zmianę, sposób montażu, podziałkę. W przypadku ambitnych podróży warto postawić na kompas bardzo precyzyjny. Kluczowa może być kwestia materiału. Wybierajmy urządzenia, które są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg.