Kocioł jednofunkcyjny – czym się charakteryzuje

kocioł

Przygotowywania ogrzewania wykorzystującego gaz jako paliwo to obecnie bardzo popularna i chętnie wykorzystywana opcja, dlatego nie powinno być zaskoczenia, że te systemy jakie w sprzedaży są dostępne mają różne możliwości. Warto się z tym zapoznać i wybrać dla siebie faktycznie najlepszą ofertę, z której będzie można skorzystać. Podstawowy podział to taki, który wyróżnia kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Warto wiedzieć czym się charakteryzują, by wiedzieć jaką propozycję wybrać dla siebie, gdy będzie się planowało stworzenie ogrzewania. 

Jednofunkcyjne – czym się charakteryzują

Wśród tych propozycji, które mamy na rynku znajdują się kotły jednofunkcyjne. To urządzenie, które jest przygotowywane do tego, by pracować w ramach układu centralnego ogrzewania. Jak sama nazwa jest to jednofunkcyjny sprzęt, tak więc nie ma w nim wymiennika ciepła do podgrzewania wody, sam więc nie będzie w stanie wody ogrzewać. Jeśli nie będzie dodatkowego wyposażenia do takiego kotła to będzie on mógł wyłącznie zapewniać odpowiednia temperaturę w centralnym ogrzewaniu. Istnieją jednak dodatkowe elementy, które można do kotła podłączyć i w takim przypadku będzie można uzyskać tą opcję związaną z ogrzewaniem wody użytkowej. 

Jakie kotły wybierać? 

Wiele razy pojawia się pytanie czy wybierać kotły jednofunkcyjne czy raczej myśleć o tych dwufunkcyjnych. To zależy od indywidualnych potrzeb i tego czemu dana instalacja ma odpowiadać. Jeśli w grę wchodzić będzie tylko ogrzewanie to wystarczą kotły jednofunkcyjne. Jeśli w grę wchodzić będzie dodatkowo podgrzewanie wody użytkowej to w tej sytuacji lepszą opcja może się okazać dwufunkcyjny kocioł. Sprawdzi się on między innymi tam, gdzie nie ma miejsca, by przygotować kocioł z zewnętrznym zasobnikiem. W przypadku kotłów jednofunkcyjnych warto się na nie zdecydować między innymi w małych domach i mieszkaniach, gdzie między łazienką a wysuniętym najdalej miejscem poboru ciepłej wody nie będzie dużej odległości. Dlatego tak naprawdę instalacja jednofunkcyjnego czy dwufunkcyjnego kotła to kwestia indywidualnej decyzji w zależności od warunków. 

Wysoka jakość kotłów i pomoc specjalistów 

Planując montaż kotła gazowego należy zwrócić uwagę na to jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o wykonanie kotłów, ich jakość, dlatego najlepszym wyborem będą doświadczeni producenci. Jednocześnie na uwadze warto mieć zdanie i opinie specjalistów, którzy będą w stanie poradzić, podpowiedzieć jaki rodzaj kotła do danego budynku będzie najlepszym wyborem i sprawdzi się w praktyce.