Jaka pilarka łańcuchowa do domowego użytku?

pilarka

Wiele osób, które zdecydowało się na zakup i użytkowanie pilarki łańcuchowej, nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez tego urządzenia. Mowa tu o różnych pracach w domu i wokół domu, przy których pilarka jest wręcz niezbędna. Na rynku dostępne są oczywiście różne modele i rodzaje pilarek łańcuchowych. Wybór konkretnego modelu często nie jest zatem łatwy. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby zakupić taką pilarkę, która najlepiej spełni swoje zadania?

Przeznaczenie pilarki łańcuchowej

Pilarki łańcuchowe służą do cięcia. Działanie tego urządzenia polega na tym, że cięcie odbywa się przy pomocy obracającego się łańcucha, który wyposażony jest w ostrza. Łańcuch poruszany jest przez wały napędzane silnikiem. Zaletą pilarki łańcuchowej jest z pewnością to, że urządzenie to tnie znacznie szybciej w porównaniu z tradycyjną piłą ręczną. Co więcej, pilarki łańcuchowe bardzo dobrze radzą sobie przy cięciu w bardzo trudno dostępnych miejscach. Najczęściej tego typu pilarka służy do cięcia drewna. Idealnie sprawdza się przy cięciu drzew i krzewów w ogrodzie. Warto jednak podkreślić, że pilarka znajduje swoje zastosowanie nie tylko w przypadku cięcia drzew. Można ją z powodzeniem wykorzystać do różnych prac przydomowych. Mowa tu o pracach naprawczych czy remontowych. Na rynku dostępne są pilarki wyposażone w łańcuch diamentowy. Mogą one z powodzeniem ciąć twardsze materiały budowlane.

Rodzaje pilarek łańcuchowych

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne pilarki łańcuchowe. Różne modele podzielić można ze względu na rodzaj zasilania. Pilarki mogą być zasilane silnikiem elektrycznym. Takie urządzenie świetnie sprawdzi się przy pracach w ogrodzie i w domu. Wśród zalet elektrycznych pilarek łańcuchowych wymienić można łatwo dostępne źródło zasilania, małą wagę oraz cichą pracę. Jeśli jednak dostęp do prądu jest utrudniony, to wybrać można spalinową pilarkę łańcuchową. Taka pilarka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma źródła zasilania, np. na działce czy w lesie. Co ważne, spalinowe pilarki łańcuchowe cechuje większa moc w porównaniu z pilarkami elektrycznymi.

Wybór pilarki łańcuchowej

Przed zakupem konkretnej pilarki określić należy, do jakich prac urządzenie będzie wykorzystywane i jak często. Jeśli ma być ona wykorzystywana głównie do drobnych prac przydomowych, to śmiało zakupić można pilarkę elektryczną. Jeśli jednak urządzenie wykorzystywane ma być do nieco bardziej wymagających prac, wówczas lepszym rozwiązaniem może być zakup pilarki spalinowej. Ważne, aby miała ona silnik o odpowiednio wysokiej mocy.