Jak wykonać samodzielnie atrakcyjny kolaż ze zdjęć?

kolaż ze zdjęć

Kolaż to artystyczna kompozycja kilku lub nawet kilkudziesięciu fotografii. Oprócz samych zdjęć często zawiera także napisy, figury, naklejki, różne kliparty i inne elementy dekoracyjne. Taki rodzaj domowej ozdoby możemy wykonać własnoręcznie lub przy pomocy graficznego programu komputerowego, albo aplikacji.

Jak samodzielnie zrobić kolaż z papierowych zdjęć?

Jeśli chcesz sprawić przyjemność ukochanej osobie, ożywić w pamięci szczęśliwe chwile lub też stylowo udekorować wnętrze, to piękny kolaż z własnych zdjęć będzie idealną opcją.

Zazwyczaj lubimy patrzeć na fotografie przedstawiające swoich krewnych i przyjaciół. Uwielbiamy także fotografować ważne wydarzenia, ale w dobie technologii cyfrowej zdjęcia często przechowywane są na komputerze lub w telefonie, albo zagubione na stronach mediów społecznościowych. Stopniowo foldery ze zdjęciami stają się coraz trudniejsze do znalezienia, dlatego też, aby częściej oglądać ulubione ujęcia, warto je skutecznie wyeksponować. Należy więc posegregować i połącz te kawałki życia, złożyć je w piękną, jasną mozaikę i stworzyć swój niepowtarzalny, fotograficzny kolaż.

Najprawdopodobniej w dzieciństwie każdy tworzył swoje pierwsze kolaże np. do gazetki szkolnej, czy też na prezenty dla krewnych i przyjaciół. Aby jednak wykonać je własnoręcznie, najpierw musimy zrobić rekonesans w naszych fotograficznych plikach i następnie skorzystać z popularnej w obecnych czasach usługi, jaką jest wywoływanie zdjęć online. Oczywiście można również zrobić ciekawy kolaż na komputerze, korzystając ze znajomego programu graficznego i następnie wydrukować go w odpowiednim formacie, w sprawdzonym fotolabie.

Jeśli jednak decydujemy się na klasyczną wersję, to będzie nam potrzebny podkład w postaci arkusza papieru, deski lub płótna. Z kolei jeśli poniesie nas wyobraźnia, to możemy wybrać podstawę w nietypowych kształtach. Przykładowo może to być serce, czy też znacząca dla nas litera, cyfra, albo figura geometryczna. Poza tym należy także przygotować nożyczki do papieru, dzięki którym nadamy odpowiednie kształty naszym zdjęciom, czy też naklejkom. Następnie musimy wyciąć wszystko, co potrzebne, ułożyć i przy pomocy kleju lub dwustronnej taśmy klejącej przykleić w odpowiednie miejsca. 

Być może takie kreatywne przedsięwzięcie zajmie Ci nieco więcej czasu, ale może to być podstawa do wesołego spędzenia czasu ze swoją rodziną. Zwłaszcza jeśli zaangażujesz wszystkich swoich bliskich w to zadanie. Wówczas wspólnie możecie wybrać najlepsze zdjęcia i wymyślić interesujący projekt.

Czego będziesz potrzebował do stworzenia własnego kolażu?

Aby stworzyć klasyczny kolaż, będziesz więc potrzebował odpowiedniej podstawy wykonanej z tektury lub drewna, kilku fotografii, kolorowego papieru, pocztówek, wycinków z gazet, naklejek, nożyczek oraz kleju lub taśmy dwustronnej. Niektórzy tworzą także swoje dzieła na tkaninie i także dodają, jako ozdobę naturalne materiały, takie jak skóra, koraliki i tym podobne drobiazgi. Jednak, aby rozpocząć pracę, musisz wcześniej przygotować swoje stanowisko, tzn. należy wyczyścić stół, zebrać wszystko, czego potrzebujesz, wstępnie rozłożyć elementy na podstawie, poeksperymentować z kompozycją, a następnie wyciąć i skleić. Aby więc zrobić wszystko za jednym posiedzeniem, trzeba będzie przeznaczyć na to np. cały wieczór.

Z kolei pracując na komputerze, nie musisz wydawać pieniędzy na materiały, szukać, ani kupować materiałów eksploatacyjnych i drukować zdjęć z wyprzedzeniem, jednak będzie to raczej samodzielna rozrywka, niż integracyjna zabawa całej rodziny. 

Możesz wówczas poświęcić na swój projekt pół dnia lub pół godziny, w zależności od Twojego czasu i zaangażowania. Następnie po prostu  musisz go zapisać i kontynuować, gdy przyjdzie Ci na to ochota. Ale najważniejsze jest to, że program ma wiele gotowych szablonów projektów na różne święta i okazje, z których możesz korzystać w konkretnych sytuacjach. 

Oczywiście wymyślenie kompozycji oraz oryginalnego i tym samym niepowtarzalnego projektu to jeden z najtrudniejszych etapów tego kreatywnego przedsięwzięcia.

Zachęcamy więc do tej przyjemnej zabawy!