Jak przesadzić roślinę z mniejszej doniczki do większej?

kobiety przesadzają kwiaty

Twoim kwiatom doniczkowym robi się ciasno? Pora pomyśleć o przesadzeniu ich do większych doniczek. Nie masz jeszcze doświadczenia w takich zabiegach? Spokojnie, większość popularnych roślin doniczkowych bardzo dobrze znosi przesadzanie. Na przygotowania masz z resztą jeszcze chwilkę – najlepszy czas na wymianę pojemników przypada na początek wiosny.

Wybór najlepszego momentu na przesadzenie domowych kwiatków nie jest oczywisty. Przyjmuje się, że najlepiej robić to wczesną wiosną, jednak w niektórych sytuacjach można pozwolić sobie na odstępstwa od tej reguły. Jeśli kupiłaś nową roślinkę w markecie, prawdopodobnie ma słabe podłoże, dlatego warto przesadzić ją od razu. Sygnałem do jak najszybszej zmiany pojemnika i ziemi jest też wyraźne pogorszenie stanu kwiatków.

Jak wybrać rozmiar nowej doniczki?

W dobrych warunkach rośliny doniczkowe rosną bardzo szybko, dlatego doniczki powinno się wymieniać raz na rok lub dwa. Po czym poznać, że kwiatek potrzebuje nowego pojemnika?

To zależy od sposobu wzrostu rośliny. W niektórych przypadkach można zauważyć, że korzenie przerastają dziurki odpływowe na dnie doniczki, u innych roślin nadziemna część zielona staje się nieproporcjonalnie duża względem pojemnika, jeszcze inne kwiaty, jak np. zamiokulkas, rozpychają korzeniami jego ścianki – wyjaśnia ekspert ze Sklepu Kwiecistego.

Domowych kwiatów nie należy przesadzać do za dużych doniczek. Ogólna zasada mówi, że co roku należy sięgać po doniczkę o średnicy 2-3 cm większej od poprzedniej. Wyjątek stanowią bardzo duże okazy, które planujemy przesadzać rzadziej, a rosną szybko. W takich przypadkach można kupić donicę o nawet 5-10 cm większą.

Przesadzanie do nowej doniczki krok po kroku

Do przesadzania będziesz potrzebować:

  • nowej doniczki,
  • świeżego podłoża – dobranego do potrzeb rośliny,
  • małej łopatki lub łyżki,
  • nożyczek lub sekatora.

Przygotuj wszystkie akcesoria w wygodnym miejscu – potrzebujesz dużego blatu, który będzie łatwo wyczyścić z ziemi. Pougniataj ścianki doniczki tak, by rozluźnić ziemię przy brzegach, to ułatwi wyjęcie rośliny z pojemnika. Chwyć kwiat tuż nad ziemią i delikatnie pociągnij, drugą ręką trzymając doniczkę. Jeśli roślina nie chce wysunąć się z pojemnika, popracuj jeszcze chwilę nad rozluźnianiem ziemi. W ostateczności rozetnij starą doniczkę sekatorem.

Po wyjęciu rośliny z doniczki delikatnie oczyść dłonią bryłę korzeniową. Przyjrzyj się korzeniom i odetnij nożyczkami te, które wyglądają na chore lub uszkodzone.

Na dno nowej doniczki nasyp warstwę drenażową (keramzyt, żwirek), następnie nasyp trochę ziemi. Umieść roślinę w nowej doniczce i za pomocą łyżki lub łopatki obsyp ziemią dookoła. Roślina powinna być na takiej samej głębokości, jak w poprzednim pojemniku.

Delikatnie ugnieć ziemię. Podlej roślinę, a jeżeli podłoże osiądzie, dosyp jeszcze trochę. Ziemia nie powinna sięgać krawędzi doniczki.

Gotowe! Odstaw kwiat w nowej doniczce na jego stałe stanowisko. Z nawożeniem odczekaj kilka dni. Roślina potrzebuje czasu na aklimatyzację.