Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji? Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?

klimatyzacja

Klimatyzacja to urządzenie, które znajduje się obecnie w większości samochodów. Nawet modele, które moglibyśmy uznać za dość stare, są w nią bardzo często wyposażone. Dzięki klimatyzacji jazda samochodem w upalne dni nie jest tak uciążliwa, jednak ten element wyposażenia może być użyteczny także zimą. Warto jednak wiedzieć, jak powinno się korzystać z klimatyzacji, aby nie miała ona negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Klimatyzacja – jak z niej korzystać?

Być może znacie osoby, które bardzo mocno wzbraniają się przed używaniem klimatyzacji, gdyż uważają ją za szkodliwy dla zdrowia gadżet. W pewnym stopniu mają oni rację, gdyż nieprawidłowe korzystanie z „klimy” może skutkować np. chorobami górnych dróg oddechowych. Jednak winę za tego typu sytuacje ponoszą ci, którzy nie zadali sobie trudu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób powinno się właściwie używać tego typu wyposażenia.

Najczęściej korzystamy z klimatyzacji latem. Niektórzy przed wyruszeniem w drogę podczas upałów, w pierwszej kolejności uruchamiają silnik, następnie włączają klimatyzację i schładzają w ten sposób wnętrze samochodu, by wsiąść do niego, gdy temperatura już znacznie się obniży. Nie jest to dobry pomysł, gdyż ludzkie ciało źle znosi takie nagłe zmiany temperatur, przez co narażamy się np. na infekcje. Jak wobec tego powinniśmy postąpić? Wnętrze samochodu należy schładzać stopniowo, najpierw należy je dobrze przewietrzyć i dopiero po tym można uruchomić klimatyzację. Ponadto nawiew należy skierować na przednią szybę oraz nogi, omijając głowę. Uruchomiona klimatyzacja w obiegu zamkniętym nie powinna działać dłużej niż kilka minut, gdyż może to doprowadzić do wyschnięcia błon śluzowych.

Właściwy sposób korzystania z klimatyzacji wpływa pozytywnie na jej stan techniczny. Pamiętać o tym powinniśmy nie tylko latem, jak dbać o klimatyzację, również zimą, radzi materla.com.pl.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?

Najważniejszą kwestią jest to, żeby w ogóle nie zapominać o tym, że posiadamy klimatyzację w czasie zimowych miesięcy. Nie włączając jej przez długi czas, ryzykujemy tym, że układ odpowiadający za schładzanie powietrza może skorodować, a płyny, które znajdują się w nim, mogą ulec rozwarstwieniu. Jeśli do tego dojdzie, to w momencie ponownego włączenia klimatyzacji cały układ jest narażony na nieprawidłowe smarowanie, co prowadzi do jego zniszczenia. Jeśli więc nie chcemy wydawać pieniędzy na kosztowne naprawy, to warto przynajmniej raz w tygodniu włączyć klimatyzację na kilkanaście minut, nawet jeśli na dworze panuje mróz.

Zalety korzystania z klimatyzacji zimą

Poza tym, że używana systematycznie klimatyzacja jest w lepszym stanie technicznym, korzystanie z niej zimą ma też inne zalety. Powietrze wydobywające się z klimatyzacji osusza wnętrze samochodu, dzięki czemu możemy znacznie szybciej pozbyć się pary na szybach. Osuszanie wnętrza samochodu przy użyciu klimatyzacji ma też pozytywny wpływ na tapicerkę.