Jak dbać o wzrok starszych psów?

Jak dbać o wzrok starszych psów?

Całkowicie naturalne jest to, że z wiekiem wzrok naszych czworonogów może ulec pogorszeniu. Jeśli jednak odpowiednio zadba się o oczy pupila, mogą one być w pełni sprawne nawet u naprawdę leciwych zwierząt. O wzrok psiego emeryta warto się zatroszczyć, gdyż w ten sposób ułatwia mu się funkcjonowanie w ostatnich latach życia. W jaki sposób należy dbać o oczy starszych psów?

W dużej mierze dbanie o wzrok starszego psa nie różni się od tego, w jaki sposób powinno pielęgnować się narząd wzroku u młodszych zwierząt. W przypadku czworonożnych seniorów pewne czynności należy po prostu wykonywać częściej, gdyż ich zdolność widzenia może pogorszyć się z różnych powodów w każdej chwili, a ewentualne schorzenia za to odpowiedzialne przez pewien czas są w stanie rozwijać się po cichu, by następnie w ekspresowym tempie doprowadzić nawet do częściowej lub całkowitej utraty wzroku.

Tak jak u młodszych psów, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne dotyczące oczu powinny być wykonywane delikatnie i spokojnie. Chodzi oczywiście o to, by nie wystraszyć zwierzęcia i nie przysparzać mu dodatkowego stresu.

O psi wzrok należy dbać bez względu na wiek czworonoga. Zdolność widzenia jest dla tych zwierząt absolutnie kluczowa i ma wpływ na komfort życia. Jeśli można uchronić pupila przed ślepotą, to zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ cieszący się dobrym wzrokiem pies jest po prostu szczęśliwszy.

Systematyczne oględziny

Podstawą dbania o oczy psich seniorów jest dokonywanie systematycznych oględzin narządu wzroku. Przynajmniej raz w tygodniu warto sprawdzić, jak wygląda gałka oczna pupila. Przede wszystkim powinna być ona przejrzysta. Za poważny sygnał alarmujący należy uznać, gdy na oku psa zauważy się charakterystyczną mętną plamę. Może ona bowiem świadczyć o rozwiniętej zaćmie. Wówczas niezwłocznie należy zgłosić po pomoc do weterynarza (najlepiej okulisty dla psów). Niepokojącym objawem są także wszelkie inne zaobserwowane zmiany w wyglądzie gałki ocznej – różnego rodzaju przebarwienia, przekrwienia, obrzęki itd. Wszystko to może świadczyć o tym, że ze wzrokiem psiego seniora dzieje się coś niedobrego. Jak zostało wspomniane – z wiekiem takie schorzenia mogą się pojawiać i nierzadko rozwijają się w ekspresowym tempie. Im szybciej zostaną jednak wykryte, tym większa szansa na to, że zostaną wyleczone i nie pozostawią po sobie żadnych groźnych powikłań. Dlatego tak ważne jest, by dokonywać oględzin oczu u psa w podeszłym wieku często i dokładnie.

Wizyty kontrolne

Niemała część chorób oczu może przed dłuższy czas nie dawać żadnych widocznych objawów. Schorzenia takie jak jaskra czy zaćma potrafią rozwijać się po cichu. Gdy dadzą o sobie znać, wówczas jest już za późno, by np. uratować wzrok czworonoga. Dlatego psi emeryt powinien być poddawany cyklicznym badaniom okulistycznym. Przynajmniej raz na pół roku warto ze swoim pupilem zgłosić się do weterynarza-okulisty i sprawdzić, czy z oczami zwierzęcia wszystko jest w porządku. Lekarz przy użyciu specjalistycznego sprzętu może wykryć na wczesnym etapie wiele schorzeń, a to będzie zwiększać szanse na całkowite wyleczenie i uchronienie psa przed niepotrzebnym stresem i cierpieniem.

Weterynarz okulista na pewno też doradzi, co zrobić, by oczy psiego seniora były możliwie najdłużej sprawne. Być może zaleci stosowanie konkretnych kropel, zwróci uwagę na to, co powinno znaleźć się w codziennej diecie itd.

Czynności pielęgnacyjne

U starszych psów także trzeba pamiętać o systematycznym przemywaniu oczu. Taki zabieg higieniczny należy wykonywać po każdym spacerze, a jeśli psiak rzadko wychodzi z domu, to narząd wzroku powinien być oczyszczany przynajmniej raz na siedem dni. Samo przemywanie nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy przetrzeć delikatnie oko gazikiem nasączonym letnią, wcześniej ugotowaną wodą. Można też wykorzystać w tym celu sól fizjologiczną. Oko przemywać należy od bocznego (skroniowego) kąta do dolnego punktu łzowego. Nie zaleca się używania wacików, gdyż łatwo się rozwarstwiają i mogą przedostać się pod powiekę.

Zabieg czyszczenia psich oczu powinien być swojego rodzaju nawykiem, który przeprowadza się nawet, gdy nie skłaniają nas do tego żadne sygnały wysyłane przez psa. Może jednak zdarzyć się, że pod powiekę czworonoga dostanie się niewielkich rozmiarów ciało obce – piasek, kurz, niewielki owad. Najczęściej zwierzę chce się pozbyć tego problemu samodzielnie, drapiąc się po pysku łapami. Należy mu w tym pomóc, przemywając oko wilgotną gazą bądź strzykawką, którą w łatwy sposób utworzy się strumień wody, jaki skieruje się bezpośrednio na oko.

Jeśli taki zabieg nie pomógł i pies dalej odczuwa dyskomfort, bądź do oka przedostało się większe ciało obce, należy niezwłocznie zwrócić się po pomoc do weterynarza.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej Eyevet – Weterynarz Okulista