Gdzie wykorzystuje się aluminium?

aluminiowy profil

Trudno sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić taką dziedzinę przemysłu, która mogłaby funkcjonować bez zastosowania licznych maszyn i urządzeń. Z jednej strony konstrukcja silników samochodowych czy lotniczych, z drugiej zaś powstanie sprzętów gospodarstwa domowego – wszystko to wymaga stworzenia elementów i podzespołów z trwałych materiałów, wśród których na szczególną uwagę zasługuje aluminium. Dowiedz się, gdzie jest ono wykorzystywane.

Aluminium jest jednym z najczęściej występujących w przyrodzie pierwiastków. To glin o czystości technicznej, który zaliczany jest do materiałów niezależnych. O to, czym się one charakteryzują zapytaliśmy przedstawiciela firmy Cmplast. Materiały niezależne zwane również metalami kolorowymi są to metale niezawierające w swoim składzie żelaza. Można wskazać wiele ich rodzajów, które różnią się od siebie właściwościami i zastosowaniem. Mimo różnic wszystkie z nich mają jednak pewne cechy wspólne, do których należy chociażby wysoki połysk, a także dość dobre przewodnictwo cieplne. Materiały niezależne to m.in.: złoto, srebro, brąz, cynk, ołów, miedź, mosiądz, a także mające powszechne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu aluminium, twierdzi nasz rozmówca.

Aluminium jest drugim po żelazie najczęściej stosowanym metalem i surowcem dominującym wśród materiałów nieżelaznych. Swoją popularność zawdzięcza korzystnym dla wielu gałęzi produkcji właściwościom. Aluminium jest lekkie i plastyczne oraz odporne na korozję. Jest to także materiał odpowiedni do spawania oraz anodowania. W łatwy sposób można poddawać je także obróbce skrawaniem. Dzięki toczeniu i frezowaniu można nadać mu dowolne kształty i wymiary. Jako że stopy aluminium posiadają duży współczynnik rozszerzalności liniowej, a jednocześnie niewielki współczynnik sprężystości wzdłużnej, są one dobrze skrawalne. Dzięki temu powstają z nich blachy, druty, kształtowniki, rury, puszki, a także wiele innych elementów wykorzystywanych zarówno do tworzenia dużych konstrukcji, jak i detali.

Na popularność aluminium wpływa również znacznie lepsze przewodnictwo ciepła i prądu elektrycznego niż to ma miejsce w przypadku stali. Jest od niej także zdecydowanie lżejsze. Fakt, że nie jest aż tak odporne jak stal sprawia, że nie nadaje się do zbrojenia. Ma jednak szerokie zastosowanie przy budowie lekkich konstrukcji, takich jak ogrodzenia czy balustrady. Dzięki przewodnictwu cieplnemu sprawdza się w energetyce, natomiast lekkość sprawia, że może być wykorzystywane w przemyśle lotniczym. Przewody hydrauliczne, urządzenia AGD, opakowania spożywcze to tylko niektóre z jego powszechniejszych zastosowań.

Aluminium to doskonały materiał konstrukcyjny o wszechstronnym zastosowaniu w wielu gałęziach przemysłu. Liczne możliwości obróbki sprawiają, że można tworzyć z niego zarówno detale, jak i duże elementy konstrukcyjne.