Gdzie można oddać elektrośmieci w Trójmieście?

Gdzie można oddać elektrośmieci w Trójmieście?

Zużyty sprzęt elektroniczny jest zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Pod karą grzywny nie wolno go wrzucić do zwykłego kosza na odpady, ale nie zawsze są w pobliżu specjalne kontenery, poza tym nie każdy elektroodpad się do niego zmieści. Co wtedy należy zrobić?

Dlaczego elektroodpady są objęte specjalną segregacją?

Segregacja śmieci ułatwia pozyskiwanie surowców do recyklingu oraz przyspiesza proces utylizacji odpadów, dzięki czemu osiąga się znaczące oszczędności finansowe i ogranicza zużycie cennych surowców naturalnych. Elektrośmieci należy składować w oddzielnych miejscach również ze względu na bezpieczeństwo – zawierają one szkodliwe związki chemiczne, które po przedostaniu się do środowiska powodują skażenie. Elektroodpady mogą zatruć zarówno glebę, jak i wodę oraz powietrze, a w skrajnych przypadkach kontakt z nimi prowadzi nawet do śmierci.

Jak prawidłowo pozbywać się elektrośmieci?

Z drobnym sprzętem jest raczej łatwo, bo na terenie Trójmiasta rozstawionych jest wiele kontenerów na elektroodpady – mają one stosowne oznaczenie i wolno do nich wrzucić każdy zbędny przedmiot zasilany prądem albo bateriami. Kontenery mają jednak pewne ograniczenia, ponieważ przeznaczone są niemal wyłącznie do gromadzenia tych mniejszych śmieci, jak tablet, elektrozabawka, kuchenne akcesoria czy przepalone świetlówki.

Pralki bądź lodówki nie da się do nich wrzucić, a pozostawienie tego typu sprzętu po prostu na ulicy, obok kontenera, jest niezgodne z przepisami i grozi za to wysoka kara finansowa. Osoby, które kupują nowy sprzęt, mogą oddać ten stary w ramach opcji „jeden za jeden” – sklepy sprzedające urządzenia AGD/RTV mają obowiązek przyjąć zastępowane urządzenie. Samo przyjęcie jest darmowe i sklep nie ma prawa naliczyć za to dodatkowej opłaty. Może jednak doliczyć do rachunku koszt wyniesienia sprzętu z domu oraz przewiezienia go na miejsce do sklepu.

Jak oddać elektroodpady za darmo?

Bez żadnych kosztów można pozbyć się wielogabarytowych urządzeń korzystając z usługi odbiorydomowe.pl. Sprzęt zabierany jest z domu klienta, a jego obowiązkiem jest tylko odłączenie od instalacji oraz opróżnienie urządzenia. Stan techniczny nie jest istotny, ale elektroodpad musi być kompletny, bez żadnych wymontowanych części.