Czy szklarnia wymaga pozwolenia na budowę?

szklarnia

Najczęściej każdy wzdryga się przed jakąkolwiek budową, kiedy tylko pomyśli o pozwoleniach na budowę. Czy w przypadku szklarni jest ono także potrzebne? W ostatnim czasie zmieniło się nieco prawo budowlane, w niektórych przypadkach było potrzebne pozwolenie na budowę, ale również wystarczało zgłoszenie. Jak to jest w przypadku postawienia szklarni?

Pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie do starosty?

Jeśli chcemy postawić szklarnię przy domu na przykład taką kupioną w sklepie Botanic z poliwęglanu, nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Wystarczy w tym przypadku zgłosić budowę szklarni do prezydenta lub starosty.

Co dokładnie w tej materii mówią przepisy?

Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli buduje się szklarnię, która jest nie większa niż 35 m2 i nie przekracza 5 metrów przy dachach stromych oraz 4 metry przy dachach płaskich – nie potrzeba pozwolenia na budowę. Niemniej przynajmniej 21 dni przed jej postawieniem należy ten fakt zgłosić do prezydenta miasta lub starosty.

Jak przygotować zgłoszenie budowy szklarni?

W zgłoszeniu budowy szklarni należy zamieścić opis zakresu prac oraz technologii wykonania szklarni, jak i koniecznie wskazać datę rozpoczęcia budowy. Jeśli urząd w ciągu 21 dni nie prześle odmownej decyzji, można przystąpić do realizacji.

Jeżeli jednak miałoby się zamiar wybudować szklarnię większą niż 35 m2 na powierzchni działki o wielkości 500 m2, trzeba już postarać się o pozwolenie na budowę.

Jaką szklarnię najprościej postawić i cieszyć się z użytkowania długie lata?

Najłatwiej jest postawić szklarnię z poliwęglanu dostępną w sklepie Botanic, przy której jest możliwość, ale i nie ma potrzeby stawiania fundamentu. Szklarnie z poliwęglanu wykazują się bardzo dużą wytrzymałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Montaż szklarni jest bardzo łatwy, niemniej gdyby miał ktoś problem z jej postawieniem, można skorzystać z pełnej usługi montażu lub z montażu części czołowych – to tańsze rozwiązanie. Profile w szklarni z poliwęglanu są w pełni ocynkowane, co zasadniczo wpływa na fakt jej długości użytkowania. Poprawnie wykonany profil przedłuży jej działanie, profile nie będą narażone na korozję.

Szczyty szklarni są spawane tak, aby w przyszłości nie było problemów przy większych opadach śniegu. Dzięki spawaniu zarówno z przodu, jak i z tyłu, konstrukcja jest bardzo stabilna. Szklarnie wykonane są z poliwęglanu komorowego 4 mm Actual! Bio, dzięki któremu wzrost masy roślin podnosi się do 160%, natomiast zawartość witaminy C zwiększa się o 15%.

Szklarnie z poliwęglanu mają coraz to więcej zadowolonych klientów. Ze wszystkich możliwych rozwiązań są najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe.