Paryż

Paryż to jedna ze stolic europejskich, którą choć raz w życiu trzeba odwiedzić. Bogactwo architektoniczne zachwyca każdego bez wyjątku. Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Paryżu? Pełno tu znanych obiektów, które przyciągają turystów z całego świata. Zachwyca też sam artystyczny klimat stolicy Francji.

5 najpopularniejszych budowli Paryża

Nie może być inaczej, w zestawieniu TOP 5 najbardziej znanych budowli Paryża prym wiedzie wieża Eiffla. Nie bez powodu nazywana jest symbolem tego miasta. Zna ją każdy i kojarzy z właśnie z Paryżem. Powstała specjalnie na paryską wystawę światową, która odbyła się w 1889 roku. Wówczas żelazna dama jak jest nazywana wieża, była najwyższym obiektem na świecie. Mierzy 324 metry i co roku przyciąga rzesze turystów chcących podziwiać panoramę miasta z jej perspektywy.

Stojąc już na wieży można m.in. zachwycić się kolejnym obiektem: Łukiem Triumfalnym. Znajduje się on na placu, który jest centralnym miejscem ronda De Gaulle’a, bardzo często pokazywanego we francuskich filmach. Jest ogromne, rozchodzi się na 12 ulic. Łuk Triumfalny powstał w 1836 roku i upamiętnia wszystkich poległych, którzy walczyli za Francję m.in. w czasie wojen napoleońskich. Na łuku są wyryte również polskie akcenty : nazwiska siedmiu oficerów i nazwy pięciu miast m.in. Gdańska.

Luwr – to jedno z najbardziej znanych muzeów sztuki na świecie. Zostało otwarte w 1793 roku i skupia w sobie ponad 350 tysięcy dzieł sztuki datowanych od czasów najdawniejszych aż po XIX wiek. To właśnie tutaj można podziwiać Mona Lisę autorstwa Leonardo do Vinci oraz rzeźby Wenus z Milo i Nike z Samotraki. Na dziedzińcu przed Luwrem znajduje się sześć szklanych piramid, z czego najstarsza mierzy 21 metrów wysokości i powstała w 1989 roku.

Katedra Notre Dame to kolejny obiekt-symbol Paryża odwiedzany rocznie przez ponad 12 mln osób. Bez wątpienia ta gotycka świątynia jest najpopularniejszym kościołem tego miasta. Zachwyca witrażami i rozetami, a na uwagę zasługuje głównie rozeta północna. Charakterystyczne dla tego obiektu są dzwony umiejscowione w dwóch wieżach. W pierwszej znajdują się aż cztery, w drugiej – jeden. Obiekt ucierpiał w pożarze w kwietniu 2019 roku. Trwa jego odbudowa.

Na mapie miejsc wartych odwiedzenia nie może zabraknąć Cmentarza Pere-Lachaise. Na tej najpopularniejszej w Paryżu nekropolii jest pochowanych około 300 tysięcy osób, w tym wiele znakomitych osobistości. To tutaj można znaleźć groby Fryderyka Chopina, Moliera, Jima Morrisona, Victora Hugo, Edith Piaf . Na terenie tego cmentarza znajduje się około 60 grobów, w których pochowani są Polacy.

Paryż kulturalnie i kulinarnie

Stolica Paryża tętni życiem o każdej porze dnia. Jest głośna, przepełniona zgiełkiem ludzi – zwykłych przechodniów, turystów, ale i artystów, których na każdym kroku można tu spotkać. Widać tu plastyków, którzy rysują lub malują. Można też spotkać tych, którzy śpiewają na ulicach czy tańczą. Paryż jest też określany jako światowa stolica mody. W czasie trwania imprez modowych na ulicach tej metropolii można spotkać czołowe światowe modelki prezentujące najnowsze trendy.

Czym Paryż smakuje i pachnie? Wystarczy wejść do kawiarni, by poczuć, że charakterystyczny jest tu zapach kawy, francuskich rogalików i pieczonych kasztanów. Nie sposób zwyczajnie odmówić sobie tych rzeczy, tym bardziej wiedząc, że od lat są one symbolami francuskiej stolicy.

Podsumowując, Paryż to ciekawe miasto, które przyciąga swoją różnorodnością, ale też bogactwem kulturowym. Ci, którzy przyjeżdżają tu choć raz, koniecznie chcą wrócić. Na nudę tutaj nie można narzekać. Jest wiele miejsc wartych zobaczenia.