Wyzwania podczas instalacji paneli fotowoltaicznych

Wyzwania podczas instalacji paneli fotowoltaicznych

Odnawialne źródła energii przyciągają coraz większą ilość inwestorów. Z OZE, a więc między innymi z fotowoltaiki coraz chętniej korzystają firmy, ale także użytkownicy indywidualni. Na coraz większej ilości posesji widać panele fotowoltaiczne montowane na budynkach użytkowych lub dachach domów.

  1. Jakie są główne czynniki, o których trzeba pamiętać przy montażu paneli fotowoltaicznych?
  2. Nośność dachu
  3. Instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z budynkiem

Korzyści, jakie gwarantuje darmowa energia słoneczna, są bezdyskusyjne, a przede wszystkim chodzi o oszczędności na rachunkach za prąd, choć inwestycje takie mają także wymiar ekologiczny. Należy jednak zauważyć, że instalacja takiej konstrukcji będzie stawiać wiele wyzwań przed użytkownikami. Podczas montażu instalacji fotowoltaicznej pojawić się może sporo problemów i dlatego warto pamiętać o pewnych zagrożeniach. 

Jakie są główne czynniki, o których trzeba pamiętać przy montażu paneli fotowoltaicznych? 

Z pewnością wyzwaniem podstawowym i jednym z największych będzie wybranie tego najbardziej odpowiedniego systemu montażowego, który trzeba dopasowywać do typu dachu. W sprzedaży dostępne są panele fotowoltaiczne, które można montować na dachach płaskich, ale także na dachach skośnych. W każdym z tych przypadków niezbędne jest jednak konkretne podejście. 

W przypadku dachu skośnego stosuje się specjalne uchwyty montażowe, dzięki którym unikniemy uszkodzenia pokrycia dachowego. Niezwykle ważny jest kąt nachylenia dachu. Optymalną wydajność konstrukcji gwarantuje kąt nachylenia w przedziale od 30 ° – 40 °. 

Natomiast na dachach płaskich należy stosować systemy balastowe. Wykorzystuje się także mechaniczne mocowania do konstrukcji dachu. W tym przypadku także istotny jest właściwy kąt nachylenia paneli tak, aby absorbowały jak największą ilość promieni słonecznych, ale niezwykle istotne jest także zabezpieczenie przed silnym wiatrem. 

Popełniane podczas montażu konstrukcji błędy opisane pod tym odnośnikiem https://enzeit.com/aktualnosci/najczestsze-problemy-przy-montazu-konstrukcji-fotowoltaicznej-na-dachu/ mogą skutkować nawet nieszczelnością dachu, jego uszkodzeniem, ale także zmniejszoną wydajnością instalacji. 

Nośność dachu 

Podstawową czynnością przed rozpoczęciem instalacji jest ocena nośności dachu. Inwestor musi mieć pewność, że dach potrafi znieść dodatkowe obciążenie, które będzie generowany przez konstrukcję montażową i same panele fotowoltaiczne. Wykonuje się ekspertyzę techniczną, która potwierdza, że dach jest wytrzymały. Gdyby taka ocena nośności nie została wykonana, to grozić to może: 

  • Osłabieniem konstrukcji dachu oraz jego odkształceniami 
  • Uszkodzeniami w przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych 
  • Przeciekami i uszkodzeniami dachu

Instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z budynkiem 

Technologie te stale są rozwijane, co skutkuje pojawieniem się rozwiązań takich jak fotowoltaika i zintegrowana z budynkami (BIPV). To rozwiązanie, które w obszarze OZE otwiera całkiem nowe możliwości przed inwestorami. Jednocześnie jednak sam montaż jest tu bardziej skomplikowany. Wynika to z faktu, że panele fotowoltaiczne będą pełnić tu nie tylko źródło energii, ale także stają się elementem konstrukcyjnym budynku. Ogniwa fotowoltaiczne są zintegrowane z elewacją, dachem, oknem lub ścianą. Bardzo popularne są np. dachówki fotowoltaiczne. Do największym wyzwań tej technologii zalicza się: 

  • Zintegrowanie z projektem architektonicznym domu 
  • Większe wymagania w zakresie bezpieczeństwa oraz nośności konstrukcji 
  • Prawidłowe poprowadzenie okablowania, a także systemy ochronne

BIPV wymaga co prawda montażu bardziej angażującego, ale użytkownik zyskuje za to technologię bardziej efektywną i estetyczną.