Style jazdy na nartach. Poznaj najpopularniejsze z nich

kobieta na nartach

Narciarstwo to dyscyplina zaliczana do sportów zimowych, która ma licznych zwolenników i to wśród różnych grup wiekowych. Wiele osób wyczekuje wakacji lub ferii, aby móc wreszcie odpocząć na stoku. Jednak jazdę na nartach można podzielić na różne style. Jakie są najpopularniejsze z nich? Przeczytaj tekst, aby poznać ich nazwy oraz dowiedzieć się o nich więcej.

Znane style jazdy na nartach

Warto wiedzieć, jakie style jazdy na nartach można wyróżnić, aby dobrze dopasować do nich sprzęt. W przypadku narciarstwa zjazdowego jednym z najczęściej spotykanych na stokach jest carving, który charakteryzuje się długimi skrętami. Ten styl zakłada jazdę na krawędziach nart, przez co sportowiec nie traci na szybkości podczas zjazdu. Innym popularnym rodzajem jest śmig, czyli krótkie i szybkie skręty wykonywane ze stałą prędkością. W zależności od sposobu jazdy dobiera się budowę nart, tak aby zapewniały one jak najbardziej komfortowe warunki. Opisane style mają też swoje podkategorie. Poza tym można wyróżnić także rodzaje należące do narciarstwa biegowego: technikę klasyczną, dowolną i telemark. Z kolei do pierwszej wymienionej grupy zalicza się cztery sposoby jazdy, a ich nazwy to: jodełka, jednokrok, bezkrok i klasyczny krok naprzemienny.

Co wpływa na technikę jazdy na nartach?

Jest kilka czynników, które są głównymi zmiennymi, od których zależy technika jazdy na nartach. Przykład stanowią skręty, różniące się od siebie między innymi długością. Kolejnym kryterium jest szybkość jazdy, na którą składają się takie czynniki jak tarcie, opór powietrza oraz masa narciarza. Różnić się mogą również sposoby hamowania, jedną z popularnych technik jest zatrzymywanie się pługiem, czyli rozstawienie tylnych części nart, a zbliżenie do siebie ich dziobów.

Styl jazdy a wybór nart

Różne techniki jazdy wymagają użycia dostosowanego do nich sprzętu, dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z ich rodzajami. Główne kryteria, którymi różnią się od siebie narty to długość, szerokość, taliowanie oraz profil boczny – wyjaśnia pracownik firmy Narty KrakówTo od tych czynników zależy między innymi stabilność podczas jazdy, szybkość, zwrotność, długość skrętów oraz dostosowanie do trudniejszych warunków terenowych. Najbardziej uniwersalnym rodzajem są narty All around, ale na rynku dostępne są również bardziej specjalistyczne modele. Aby dokonać dobrego wyboru, warto zaopatrywać się w sprzęt w sklepach zatrudniających profesjonalistów, którzy będą w stanie doradzić, które narty najlepiej kupić. Jest to kluczowa kwestia, od której w dużym stopniu zależy komfort jazdy.