Pompy zębate – czym się charakteryzują?

pompa

Pompy zębate stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. Wyróżnia się dwa rodzaje pomp: o zazębieniu wewnętrznym i zewnętrznym. Jeżeli jesteś ciekawy tego, w jakich branżach się je wykorzystuje i czym się charakteryzują, zachęcamy do lektury naszego tekstu, z którego dowiesz się odpowiedzi na te i inne pytania. Zapraszamy!

Czym są pompy zębate?

Pompy zębate to najczęstszy rodzaj stosowanych pomp hydraulicznych. Szacuje się, że jest stosowana nawet do 80% wszystkich pomp funkcjonujących na rynku. Przede wszystkich wyróżniają się trwałością i ich wydajność jest uzależniona od pojemności geometrycznej i prędkości obrotowej silnika. Przykładowo, pompa o obrotach 1000 obrotów na minutę, da nam 1l/min. Zazwyczaj stosuje się w produkcji olejów hydraulicznych oraz innych cieczy, które dzięki swojej lepkości są podobne do oleju hydraulicznego. Produkuje się je zazwyczaj z aluminium, jednakże koła zębate są tworzone ze stali, a ich elementami są: wał napędowy, koło zębate napędowe, koło zębate napędzane, płyta mocująca, korpus, pokrywa tylna, okulary łożyskowe oraz uszczelnienia i śruby. 

Pompy zębate o działaniu wewnętrznym polegają na pracy dwóch zębatek, które działają na zasadzie wyporu i w rezultatem takiej pracy jest ciągłe przemieszczanie się płynnej substacji. Ciecz zbiera się w komorze ssącej i przemieszcza do komory tłocznej, natomiast pompa o działaniu wewnętrznym działania praktyczne identycznie, jednak koła zębate znajdują się wewnątrz, a nie na zewnątrz. 

Co wyróżnia pompy zębate?

Przede wszystkim pompy zębate są bardzo lekkie, jej produkcja nie kosztuje zbyt wiele, a jakość i długość użytkowania jest bardzo długa. Dzięki tym cechom mogą funkcjonować nawet w najtrudniejszych warunkach, chociaż trzeba powiedzieć, że nie generują wiele hałasu i ich praca jest cicha. Bardzo łatwo jest naprawić uszkodzone elementy pompy, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszani do kupna nowej, chociaż warto oddawać tę pracę profesjonalistom znającym się na rzeczy.

W jakich gałęziach wykorzystuje się pompy zębate?

Już we wstępie wspomnieliśmy o wykorzystywaniu pomp w przemyśle, aczkolwiek najprostszą odpowiedzią na to pytanie byłoby “we wszystkich” – pompy zębate spotykamy we wszelkich liniach produkcyjnych, a więc w przemyśle spożywczym, do tłoczenia masła, olejów i innych tłustych cieczy jak oliwa; w przemyśle cukierniczym do tłoczenia kremów, cukierków i innych słodkości; w przemyśle farmaceutycznym w tłoczeniu syropów i innych cieczy; w przemyśle naftowym do tłoczenia benzyny, ropy czy też smarów i olejów hydraulicznych. Ponadto wykorzystuje się je w innych sektorach przemysłu, jak chemiczny czy też kosmetyczny.

Jak więc widzimy, pompy zębate można spotkać wszędzie i wiele produktów, z których korzystamy na co dzień jest właśnie tworzonych dzięki działaniu pompy zębatej.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.pompy-polska.pl/