Odmiany worków bokserskich

worek bokserski

Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów wyposażenia sali treningowej pięściarzy. Przyrząd ten umożliwia ćwiczenie siły, techniki i precyzji wyprowadzanych ciosów, bez konieczności treningu z partnerem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów worków bokserskich. Różnią się one pomiędzy sobą rozmiarem, wagą, a także kształtem. Jakie odmiany worków wyróżniamy?

Klasyczne worki bokserskie

To najpopularniejszy i najchętniej wybierany przez pięściarzy rodzaj worka bokserskiego. Są to produkty uniwersalne, używane do treningu wszystkich sportów walki, w których wymagane jest wyprowadzanie ciosów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jako jeden z nielicznych sklepów oferuje worki już wypełnione: Klasyczne worki mają kształt walca. Występują w wielu rozmiarach i wypełniane są różnymi materiałami. Im wypełnienia jest więcej, tym worek jest cięższy i twardszy. Worki tego typu zawieszane są przy suficie za pomocą wytrzymałych łańcuchów. Znakomicie sprawdzają się zarówno podczas treningu ogólnorozwojowego, jak i ćwiczeń nad siłą i precyzją uderzeń. Jest to najbardziej uniwersalny przyrząd do treningu sportów walki.

Worki hakowe

Worki hakowe są podobne do modeli klasycznych, jednak ich wygląd się nieco różni. Produkty te mają mniejszą średnicę na dole, a większą u góry, dzięki czemu wyglądem przypominają ludzką sylwetkę. Worki tego typu wykorzystywane są głównie do ćwiczeń ciosów hakowych i podbródkowych. Na klasycznych workach trenowanie takich uderzeń nie jest możliwe. Worki hakowe występują w różnych długościach. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości skórę syntetyczną. Wypełniane są najczęściej bawełną z domieszką pianki EVA.

Gruszki

To specjalny rodzaj worka w kształcie gruszki. Podobnie jak worki hakowe, wykorzystywane są głównie do treningu ciosów hakowych i podbródkowych. Ze względu na mniejsze rozmiary gruszki świetnie sprawdzają się podczas treningu techniki uderzeń. Gruszki treningowe mają różne rozmiary i wagę. Gruszki mogą być na stałe przytwierdzane do platformy lub występować w postaci tzw. „refleksówki”. Ta druga odmiana umożliwia symulację treningu z przeciwnikiem. Po wyprowadzeniu ciosu worek odbija się i zmienia swoje położenie, co pomaga w ćwiczeniu refleksu i szybkości uniku.

Worki treningowe MMA

W ofercie sklepów zajmujących się sprzedażą worków bokserskich znajdziemy także modele dedykowane przede wszystkim sportowcom trenującym mieszane sztuki walki. Ten rodzaj worka treningowego wyróżnia unikatowy kształt przypominający ludzką sylwetkę, który umożliwia udoskonalanie swoich umiejętności zarówno w stójce, jak i parterze. Specjalne wyprofilowanie worka ułatwia chwyt, obalenia i wykonywanie rzutów. Worki te wykorzystywane są do treningu ciosów podbródkowych czy uderzeń kolanami, które dedykowane są mieszanym sztukom walki.

Tarcze mocowane do ściany

Worki treningowe w postaci tarczy mocowanej do ściany to modele wykorzystywane przede wszystkim do treningu kopnięć i prostych uderzeń rękoma. Stosowane są głównie w miejscach, w których nie ma odpowiednio dużo przestrzeni do montażu worków innego typu. Tarcze mają różne kształty i wymiary. Produkowane są najczęściej ze skóry syntetycznej, a ich wypełnienie stanowi bawełna z dodatkiem lekkiej, sprężystej i odpornej na odkształcenia pianki EVA.

Dlaczego warto trenować na workach bokserskich?

Trening na workach bokserskich, bez względu na ich rodzaj, polecany jest zarówno doświadczonym sportowcom, jak i osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę ze sportami walki. Co więcej, ćwiczenia z użyciem worka mogą wykonywać także amatorzy, którzy nie są zainteresowani regularnymi wizytami na sali treningowej. Worek to przyrząd świetnie sprawdzający się w treningu ogólnorozwojowym. Ćwiczenia na nim przyczyniają się do redukcji masy ciała, spalenia tkanki tłuszczowej, modelowania sylwetki i poprawy kondycji fizycznej. Poprawiają również ogólne samopoczucie oraz pozwalają zredukować stres po całym dniu ciężkiej pracy.